Powrót

Miliardy na dolnośląskie linie - zyskują pasażerowie i transport towarów

Najważniejsze projekty realizowane na Dolnym Śląsku w ostatnich latach to modernizacja linii Wrocław – Poznań na odcinku Wrocław granica woj. dolnośląskiego (1,3 mld) i poprawa stanu linii Wrocław- Wałbrzych – Jelenia Góra (łącznie ponad 400 mln). 

Z RPO zrealizowane zostały zadania na trasie Kłodzko – Kudowa Zdrój (61,7 mln) oraz Jelenia Góra - Szklarska Poręba (28,1 mln). W tym roku się kończy się modernizacja peronów na stacjach Jelenia Góra Zachodnia i Piechowice w ramach Jeleniogórskiej Kolei Aglomeracyjnej (8,3 mln). 

Poprawa standardu obsługi podróżnych to m.in. modernizacja wszystkich stacji i przystanków na linii poznańskiej od Żmigrodu do Wrocławia. Przebudowa wybranych przystanków na trasie do Jeleniej Góry, w tym stacji Wałbrzych Miasto. Budowa nowych przystanków m.in. Wrocław Grabiszyn i Wrocław Różanka oraz przygotowywanie planów do budowy kolejnych we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. 

Najnowocześniejsze systemy sterowania ruchem wdrażane są na Dolnym Śląsku. Na odcinku Legnica – Węgliniec - Bielawa Dolna realizowany jest projekt wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce oraz na odcinku Legnica – Wrocław – Opole trwa montaż ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R (łącznie ponad 220 mln zł). 

2,5 miliarda zł – to kwota przewidywana przez PLK na Dolnym Śląsku, tylko w zakresie projektów podstawowych w perspektywie UE 2014 - 2020. Obejmuje to poprawę linii o dł. ponad 400 km. 

- PLK wykorzystują doświadczenie minionej perspektywy UE, by sprawniej prowadzić projekty z wykorzystaniem środków unijnych. Dolny Śląsk dzięki kolejnym projektom zyska sieć kolejową bardziej zintegrowaną i dostosowaną do potrzeb pasażerów i przewoźników towarowych - mówi Marcin Mochocki, pełnomocnik Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ds. inwestycji.

Na Dolnym Śląsku  w nowej perspektywie realizowane będą:

CEF: Opole Groszowice – Jelcz – Wrocław Brochów (l. 277) oraz Węgliniec – Zgorzelec (l.274, 278). 

POIiŚ: Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów (l. 143); Wrocław – Głogów – Zielona Góra; Legnica - Rudna Gwizdanów (l. 289).

RPO: Jelenia Góra - Zgorzelec (l. 274); Jelcz Miłoszyce - Wrocław Osobowice (l. 292).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie ponad 130 projektów inwestycyjnych. W 2013 roku wydatki PLK na inwestycje wyniosły 5,3 mld zł a w 2014 r. ponad 7 mld zł na inwestycje i 2 mld zł na utrzymanie i remonty. Efektem prac jest ponad 1300 kilometrów zmodernizowanych torów, około 200 nowych peronów. Szybszy i bezpieczny przejazd umożliwia ponad 1400 zmodernizowanych mostów, wiaduktów i przejazdów kolejowo-drogowych oraz 1500 nowych rozjazdów. 

Dzięki nim skrócił się czas przejazdu i poprawił standard obsługi pasażerów także na terenie Dolnego Śląska. Obecnie przejazd do Warszawy trwa rekordowo krótko 3 h 42 min. Krócej jeżdżą pociągi na zmodernizowanych liniach do Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Opola, Jelcza Laskowic, Obornik Śląskich.

Lista kluczowych projektów PLK realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego: 
  • Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap II, odcinek Wrocław – granica województwa dolnośląskiego POIiŚ 7.1-4 
  • Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Bielawa Dolna – Horka: budowa mostu przez Nysę Łużycką oraz elektryfikacja POIiŚ 7.1-13 
  • Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, wdrożenie POIiŚ 7.1-14 
  • Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II. Pilotażowe wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce na odcinku Legnica - Węgliniec - Bielawa Dolna POIiŚ 7.1-15.1 
  • Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym 
  • Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 309 Kłodzko Nowe – Kudowa Zdrój na odcinku Duszniki Zdrój – Kudowa Zdrój
  • Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna 
  • Modernizacja linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra 

Na obszarze województwa dolnośląskiego znajduje się w eksploatacji 1 763 km linii kolejowych, co stanowi około 10% linii będących w zarządzie PKP PLK S.A.Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 662 114 900