Powrót

PLK z prestiżowym wyróżnieniem branży informatycznej

Jury wyróżniło PLK za szybki proces modernizacji systemu dystrybucji danych. Dzięki przeprowadzonej w pół roku operacji zarządca infrastruktury w lipcu ubiegłego roku zyskał narzędzie, które umożliwia wielokrotne skrócenie przygotowywania raportów – z kilku godzin do nawet kilku minut, co w konsekwencji pozwala na sprawne podejmowanie decyzji. Przekłada się to na efektywniejsze zarządzanie np. procesem inwestycyjnym i wydajniejszą pracę blisko trzech tysięcy pracowników PLK, którzy na co dzień korzystają z danych analitycznych. System pomaga również szybciej podejmować strategiczne decyzje biznesowe. 

- Przed PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stoją olbrzymie na historyczną skalę wyzwania związanie z wielkim planem inwestycyjnym i zarządzeniem ruchem kolejowym przy jednoczesnej realizacji dużej ilości projektów. Takie wyzwanie wymaga oczywiście wsparcia przez odpowiednie rozwiązania informatyczne, a takim w obszarze finansowo-księgowym jest platforma SAP HANA. Nagroda cieszy nas tym bardziej, że konkurencja była duża, rozpatrywane były projekty wdrożeniowe m.in. z obszaru bankowości czy też telekomunikacji – mówi Rafał Zbiróg, dyrektor IT w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. 

Prawdziwym egzaminem dla nowego rozwiązania był okres końca 2015 roku, kiedy Spółka realizowała wyjątkowo dynamiczne prace związane z rozliczeniem i zamknięciem mijającej perspektywy unijnej. Nowa platforma pozwoliła bezproblemowo, stabilnie i wydajnie realizować kluczowe procesy. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały nagrodzone 13 kwietnia podczas konferencji branżowej SAP FORUM, która gromadzi przedstawicieli liderów biznesu. Zespół Zarządzający SAP Polska, co roku przyznający nagrody branżowe, w tym roku nominował 12 przedsiębiorstw. To firmy, które na co dzień korzystają z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, pozwalających uprościć złożone procesy biznesowe, co w efekcie podnosi ich efektywność. PLK zostały docenione za wyjątkowo krótki czas wdrożenia systemu IT, a tym samym wyznaczanie standardów i bycie prekursorem innowacyjności w Grupie PKP. 


Informacje dodatkowe:

SAP HANA jest bazą danych, aplikacją "in-memory" - elastycznym, wielofunkcyjnym środowiskiem, które umożliwia przetwarzanie w czasie rzeczywistym ogromnych ilości danych, pochodzących z różnych źródeł. Aplikacja SAP HANA pozwala zbierać i analizować dane transakcyjne i analityczne w momencie ich zaistnienia, a następnie przetwarzać i prezentować je w przystępnej postaci, w bardzo krótkim czasie.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239