Powrót

Październikowa korekta rozkładu jazdy

Zdjęcie do informacji prasowej - podróżni na stacji kolejowej

Październikowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 21 października do 8 grudnia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń kolejowych. Maksymalnie wykorzystywana jest dostępna przepustowość linii kolejowych. Zmiany w rozkładzie są związane z realizowanymi na sieci kolejowej inwestycjami z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będzie lepsza komunikacja w regionach i wyższy komfort stacji i przystanków.

Nowe perony i powrót pociągów na trasę Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia

Od 21 października będą regularne kursy pociągów przez linię obwodową i dalej m.in. do Mławy, Działdowa i Ciechanowa. Na zmodernizowanej linii nowe, wygodne perony na przystankach Warszawa Koło, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia (peron 8) są gotowe do otwarcia. Dla mieszkańców stolicy przystanki stanowią ważne punkty przesiadkowe z pociągów do innych środków komunikacji. Osoby o ograniczonej mobilności będą mogły skorzystać z wind i pochylni a osoby niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających.

Koleją po Wielkopolsce

W październiku wróciły pociągi na zmodernizowane tory z Obornik Wielkopolskich do Piły. Podróżni korzystają z komfortowych, nowych peronów na stacjach i przystankach m.in. w Obornikach Wielkopolskich.

Kontynuowane są prace trasie z Poznania do Warszawy. Pociągi dalekobieżne kursują nadal okrężnie przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a w komunikacji regionalnej na odcinku Konin – Kutno za pociągi kursują autobusy. Podróżni powinni zapoznać się ze zmianami w relacjach Łowicz Główny – Skierniewice oraz Skierniewice – Kutno.

W województwie łódzkim zmiany czekają podróżujących na trasie Łódź – Sieradz. Szczegółowe informacje przekazują przewoźnicy. PLK modernizują w regionie tory na trasie ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej. Na stacji  Zduńska Wola już powstają nowe perony. 

Pociągiem przez Małopolskę i Podkarpacie

W aglomeracji krakowskiej na szlaku Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów oddany został peron na  przystanku Kraków Prokocim. Nowy, wyższy obiekt ułatwia podróżnym wsiadanie do pociągów. Podróżni skorzystają z podobnego obiektu na stacji Kraków Bieżanów.

Na Podkarpaciu od 22 października za pociągi kursujące z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona będzie komunikacja zastępcza.

Pociągi PKP Intercity w relacji Warszawa-Lublin nadal kursują zmienioną trasą przez Parczew. Od 21 października pociągi ze Szczecina:  IC Barbakan relacji Szczecin Gł. – Kraków Gł. – Szczecin Gł., Włókniarz relacji Szczecin Gł. – Łódź Fabryczna – Szczecin Gł. oraz Portowiec relacji Szczecina Gł. Katowice – Szczecin Gł. zmienią swoją trasę. Na odcinku Poznań Gł. - Łódź Widzew pojadą przez Inowrocław Rąbinek, Kutno i Łęczycę. Dodatkowo IC Barbakan na odc. Poznań Gł. - Szczecin Gł. będzie kursował przez Rzepin.

Pociąg IC Orłowicz relacji Kraków – Olsztyn – Kraków pomiędzy Krakowem Głównym a Miechowem będzie kursował w połączeniu z IC Wawel. Dzielenie składów nastąpi w Miechowie. Niektóre pociągi w okresie obowiązywania korekty rozkładu jazdy będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny. Szczegóły połączeń na intercity.pl.

Więcej nowoczesnych peronów i dworców

Przebudowywane są m.in. perony na Dolnym Śląsku – w Świebodzicach i Wałbrzychu Szczawienko, na stacji Gdańsk Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Małkinia i Sadowne.

Obok modernizacji linii i stacji kolejowych, przebudowywane są także dworce. Dzięki inwestycjom PKP S.A. w całym kraju zmodernizowanych oraz wybudowanych od podstaw zostanie około 200 obiektów. W nowopowstałym budynku dworca Poznań Garbary znalazły się m.in. kasa biletowa i poczekalnia. Obiekt został przystosowany do obsługi podróżnych mających trudności z poruszaniem się, w tym osób niewidomych i niedowidzących. Przygotowano także miejsca parkingowe i wiatę rowerową przed budynkiem. W tym roku podróżni skorzystają z odnowionych dworców na stacjach: Poznań Główny (Dworzec Zachodni), Strzelin, Jawor, Siechnice, Święta Katarzyna i Smardzów Wrocławski.

Informacja dla podróżnych

21 i 22 października mobilni informatorzy będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.

Rozkład jazdy jest już dostępny na stronie portalpasazera.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach i infokioskach na stacjach. Informacje na temat rozkładu jazdy przekazują przewoźnicy. Ofertę PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Kontakt dla mediów:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

PKP Intercity S.A.
Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 384

PKP S.A.
media@pkp.pl

Pliki do pobrania