Powrót

Nowe urządzenia sterujące usprawnią kolej z Krakowa w kierunku Kielc i Warszawy

Pociąg regionalny wyjeżdża ze stacji Kraków Batowice w kierunku centrum miasta, widok z lotu ptaka, fot. Piotr Hamarnik

Umowa podpisana przez PLK SA z Zakładami Automatyki KOMBUD SA przewiduje unowocześnienie systemu sterowania ruchem na blisko 45 kilometrach linii kolejowej nr 8 oraz ponad 2 kilometrach linii kolejowej nr 95. Prace będą polegać na instalacji nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym wraz z wymianą kabli i światłowodów. Nowy system pozwoli na zdalne sterowanie ruchem pociągów ze stacji Kraków Batowice stacjami Miechów, Słomniki, Niedźwiedź i Zastów. Wykonawca inwestycji wymieni również urządzenia sterujące na 7 przejazdach kolejowo-drogowych.

Modernizacja urządzeń i wdrożenie nowego systemu zarządzania ułatwią prowadzenie ruchu i zwiększą niezawodność na ważnym odcinku linii kolejowej, z którego korzystają pociągi jadące z Krakowa w kierunku Kielc, Warszawy i Trójmiasta. Inwestycja za ponad 163 mln zł netto zostanie zrealizowana do połowy 2026 roku.

Finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy projekt „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów - Etap I” pozytywnie wpłynie na transport kolejowy w całym kraju. Realizowane przez PLK SA inwestycje poprawią zdecydowanie parametry sieci kolejowej, zmniejszą ryzyko awarii i zwiększą bezpieczeństwo na kluczowych odcinkach ważnych dla przewozów pasażerskich i towarowych linii kolejowych.

Kontakt dla mediów:
Piotr Hamarnik
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 605 352 883