Powrót

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei

Wprowadzana 9 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia. Na czas wakacyjnych podróży, zarządca infrastruktury wraz z przewoźnikami przygotował ofertę połączeń, uwzględniając możliwości sieci kolejowej. Podróżni już korzystają z pierwszych efektów prac. Poprawia się komunikacja w aglomeracjach, regionach i między nimi oraz standard obsługi na stacjach i przystankach. Podróżni zyskują lepszy dostęp do kolei. Z okien pociągów, nadal widać inwestycje, które zmieniają kolej – modernizację linii oraz stacji w ramach projektów z Krajowego Programu Kolejowego za prawie 70 mld zł.

Koleją przez regiony

Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powrócą pociągi dalekobieżne, a podróżni skorzystają z nowych peronów w Kole i Koninie. Tą trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Roboty na linii będą jeszcze kontynuowane.

9 czerwca pociągi pojadą po przebudowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim. Zakończy się komunikacja autobusowa w mieście na odcinku Gorzów Wielkopolski Wschodni – Gorzów Wielkopolski.

Na Pomorzu w czerwcu planowany jest powrót pociągów na trasę z Miastka do Słupska. Na stacjach i przystankach w miejscowościach: Miastko, Kawcze, Przytocko, Ciecholub, Biesowice, Kępka, Kępice, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słonowice, Widzino, Kobylnica Słupska są nowe i wyższe perony, które zapewnią pasażerom oczekiwany standard obsługi.

Na wakacje (od 22 czerwca) będzie bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez przesiadek do autobusów na modernizowanej linii Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane.

Od 20 czerwca wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby. W czerwcu będą wakacyjne relacje pociągów: Jelenia Góra – Hel, Jelenia Góra – Łeba, Bielsko-Biała – Kołobrzeg i Kołobrzeg – Świnoujście.

Dolny Śląsk z woj. świętokrzyskim w piątki i niedziele połączy relacja Ostrowiec Świętokrzyski – Wrocław Główny. W soboty i niedziele uruchomione będą 2 pary pociągów na Słowację relacji Muszyna – Poprad-Tatry. Będą także nowe połączenia Kraków/ Katowice – Zator.

Od czerwcowej korekty rozkładu, pociągi przyspieszą na odcinku Chybie – Sumina. Skróci to czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 min, a podróżni pojadą w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic krócej o 10 min. Od 28 maja nowe i wyższe perony zapewniają komfortowe podróże w Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach i Nędzy Wieś w województwie śląskim. Perony zostały podwyższone, aby podróżni mogli łatwiej wsiadać i wysiadać z pociągu.

Kolejarze szykują wyższy komfort obsługi i szybsze podróże na odcinku Wiedenki z Częstochowy do Zawiercia. Od 24 maja pasażerowie korzystają z 4 nowych peronów: w Myszkowie, na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód, Zawiercie Borowe Pole. Kolejne 2 perony po przebudowie w Korwinowie i Częstochowie Raków będą służyły podróżnym od końca czerwca. W sierpniu PLK przebudują perony w Kończycach, Kaczycach, Pogwizdowie i Cieszynie Marlowicach na linii z Zebrzydowic do Cieszyna. W tym czasie za pociągi regionalne pojadą autobusy.

W Małopolsce podróżni od 1 czerwca korzystają z nowych, wygodniejszych peronów przy pierwszym torze na linii Charsznica – Jaroszowiec Olkuski. Perony na stacji Wolbrom, Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie będą w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. Od 9 czerwca otwarty zostanie peron nr 3 w Krzeszowicach, co zwiększy możliwości obsługi pociągów pasażerskich na trasie do Krakowa.

Nowy przystanek – Rzeszów Zachodni od 9 czerwca zyskają mieszkańcy Rzeszowa i podróżujący koleją na trasie Ocice – Rzeszów.

Na Pomorzu Zachodnim od 9 czerwca oddane zostaną po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek – Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji. Po 11 latach podróżni znów będą mogli korzystać z kolei na przystanku Górzyca Reska, skąd pociągi pojadą m.in. do Kołobrzegu i Goleniowa.

Na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. Czas przejazdu na linii wyniesie ok. 16 min, a z Lubina do Wrocławia ok. 1 h 15 min. Na trasę w ciągu doby wyjadą w sumie 24 pociągi. Na linii dla podróżnych przebudowane zostały perony na 5 stacjach i przystankach.

Na Lubelszczyźnie zmienia się kolejowa trasa łącząca Siedlce i Terespol. W lipcu planowane jest oddanie po modernizacji dwóch peronów dla podróżnych w Terespolu. Kontynuowane są prace na linii łączącej Warszawę z Lublinem, gdzie pociągi dalekobieżne nadal kursują objazdem przez Łuków i Parczew. Od 6 maja pociągi wróciły na odcinek Garwolin – Dęblin. Trwa modernizacja odcinków Lublin – Dęblin i Otwock – Pilawa.

W Łódzkiem modernizowane są stacje w Zduńskiej Woli, Łasku i Pabianicach. Na początku lipca w Zduńskiej Woli podróżni skorzystają z drugiego przebudowanego peronu. W Łasku dla podróżnych dostępne są już obie krawędzie nowego peronu wyspowego. Ze względu na prace na liniach kolejowych w aglomeracji łódzkiej zmienią się godziny kursowania pociągów, za niektóre składy pojadą autobusy. Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu przekazują przewoźnicy, są także dostępne na portalpasazera.pl.

Niedawno Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku kolejne w pełni zmodernizowane dworce w Chojnowie i Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), w Żaganiu (woj. lubuskie) oraz w podwarszawskim Pruszkowie. Na wielu stacjach trwają już prace budowlane, w ramach których kolejarze nie tylko modernizują zabytkowe dworce, ale także budują zupełnie nowe obiekty do obsługi podróżnych.

Oferta połączeń PKP Intercity

Więcej połączeń nad morze

PKP Intercity uruchamia wiele sezonowych połączeń, zapewniając możliwość dojazdu do popularnych ośrodków turystycznych. Pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek nad morzem będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia do Kołobrzegu obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków przez Warszawę. Połączenie Warszawy z Kołobrzegiem zapewni skład EIC Posejdon, który w okresie wakacji będzie kursować codziennie.

Ponadto w okresie wakacji pociąg IC Malczewski, jeżdżący na co dzień w relacji Przemyśl – Kołobrzeg, pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki. Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK Kochanowski relacji Lublin – Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity uruchamia dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku będzie kursować na trasie Łódź – Gdynia – Łódź przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

Lepsza oferta dla południowo-wschodniej Polski

W wakacje pociąg IC Chełmoński relacji Przemyśl – Jelenia Góra poprowadzi grupę wagonów na odcinku Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku. Dzięki temu podróżni m.in. z Zamościa będą mogli dojechać bezpośrednio do Krakowa i Wrocławia. Zamość zyska także nowe bezpośrednie połączenie z Warszawą i Lublinem. Zapewni je pociąg TLK Zamoyski, który pojedzie w nowej relacji Warszawa – Zamość.

Mieszkańcy powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego będą mogli dojechać do Trójmiasta dzięki zmianie skomunikowania pociągu łącznikowego z dotychczasowego TLK Malinowski na TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia. Dzięki dalszemu skomunikowaniu będzie możliwość dojazdu także do Łupkowa w Bieszczadach.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Ponadto 9 i 10 czerwca informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław). Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

W czasie wakacyjnych podróży pasażerowie mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców. To punkty informacyjne znajdujące się na kluczowych polskich dworcach kolejowych: Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Łódź Fabryczna, Poznań Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia i Wrocław Główny. Ich obsługa odpowiada na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania dworca i usług dostępnych na terenie obiektu; służy również pomocą podróżnym, którzy nie znają topografii miasta i nie wiedzą, jak poruszać się po danej miejscowości.

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

PKP Intercity S.A.
Katarzyna Grzduk
Rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 384

PKP S.A.
Michał Stilger
Rzecznik prasowy
michal.stilger@pkp.pl
T: + 48 798 962 993

Pliki do pobrania