Powrót

PLK SA wspiera historyczne ekspozycje i szkolenie saperów

Żołnierz podkłada ładunek wybuchowy pod tory kolejowe fot. ppor. Daniel Woś

Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej k. Grodziska Mazowieckiego rozbuduje “Skansen Mała Syberia”, poświęcony losom Polaków wywiezionych na Sybir. Na torach przekazanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stanie wagon towarowy z okresu wywózek na Syberię. PLK SA przekazała muzeum 30 metrów toru z drewnianymi podkładami.

- Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przedmioty, które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej, stają się atrakcją i źródłem informacji nie tylko o historii kolei, ale także Polski. Przekazane elementy tory będą elementem wystawy, która przypomni historię Polaków skazanych na Syberię - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PLK SA przekazała także do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej tory zdemontowane podczas modernizacji linii Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Nieużywane elementy są dobrym materiałem do szkoleń saperów. Żołnierze wykorzystują tory podczas zajęć na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

- Od lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają organizacje i instytucje, które pielęgnują i przypominają o historii kolei. To korzyści nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Cieszymy się także, że materiały niewykorzystywane na sieci kolejowej, mogą przysłużyć szkoleniu żołnierzy - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK SA wspiera działania samorządów, muzeów, pasjonatów kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. Tylko w br. PLK SA przekazała m.in. do Powiatu Opolskiego w woj. lubelskim prawie 3,5 tysiąca podkładów oraz ponad 1800 m szyn. Materiał uzyskany podczas modernizacji linii koło Warszawy, będzie odpowiedni dla mniejszej kolei wąskotorowej. Szyny i elementy toru trafiły również do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości ponad 435 tys. zł pozwoli na utrzymanie przejezdności jednego z odcinków wąskotorowej trasy: Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, wykorzystywanego w ruchu turystycznym.

PLK SA przekazała Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Darowizna w postaci wózków motorowych WM-10L i WŻA-10L oraz wagonu osobowego typu 104 Af, przebudowanego na socjalny, trafiła do Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Klub Żeglarski „Grot” w Wierzchlądzie otrzymał sześć słupów sieci trakcyjnej. Elementy służą do budowy pomostów dla jachtów na jeziorze Miedwie. PLK SA przekazała do Ostrołęki fragment mostu kolejowego z 1954 r. z linii nr 35 Ostrołęka - Szczytno. Obiekt po odrestaurowaniu będzie wyeksponowany w Ostrołęce.

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 229