Powrót

Nowe przystanki w aglomeracji krakowskiej

Kluczowym założeniem budowy kolejowego połączenia stolicy Małopolski z MPL Balice jest przeniesienie przystanku Kraków Balice w bezpośrednie sąsiedztwo terminalu lotniska. Po rozbiórce starego przystanku trwa już jego budowa w nowej lokalizacji. – Niebawem rozpoczęte zostaną na nim prace związane z budową dwukrawędziowego peronu, który wyposażony zostanie m.in. w nowe oświetlenie oraz nowoczesny system nagłośnienia. Przystanek bliżej MPL Balice pozwoli mieszkańcom aglomeracji, turystom na szybkie i sprawne przemieszczanie się między centrum Krakowa a lotniskiem – mówi Rafał Zahuta, dyrektor projektu z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Oprócz zmiany lokalizacji przystanku Kraków Balice, w ramach inwestycji zostaną także wybudowane trzy zupełnie nowe przystanki: Kraków Uniwersytet Rolniczy, Kraków Zakliki oraz Kraków Krzyżówka. Dzięki temu mieszkańcy aglomeracji będą mieli zdecydowanie łatwiejszy dostęp do transportu kolejowego. Dodatkowo zmodernizowany zostanie przystanek Kraków Łobzów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dostosują wszystkie perony do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Ale budowa i modernizacja przystanków to zaledwie część tej inwestycji. – Obecnie roboty prowadzone są na całym odcinku od Krakowa Głównego przez Mydlniki do Balic. Otwarta została obwodnica ul. Balickiej, na której rozpoczęliśmy budowę wiaduktu kolejowego. To ważny element inwestycji, ponieważ znacząco przyczyni się do rozładowania korków samochodowych w tym rejonie, a dodatkowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zarówno w ruchu samochodowym, jak i kolejowym. Trwają także roboty remontowe i budowlane dwóch wiaduktów kolejowych przy ul. Armii Krajowej – informuje Rafał Zahuta.

Natomiast w okolicach ul. Katowickiej rozebrana została kładka i rozpoczęto budowę nowego przejścia dla pieszych. Obecnie trwają prace związane z przebudową mostu na rzece Rudawie, a przebudowa mostu na potoku Olszanickim została zakończona.

Połączenie kolejowe Krakowa z MPL Balice będzie już czwartym tego typu rozwiązaniem komunikacyjnym w Polsce. Dotychczas PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do eksploatacji połączenie kolejowe centrum Warszawy z lotniskiem Chopina (2011 r.), Lublina z lotniskiem w Świdniku (2012 r.) oraz Szczecina i Kołobrzegu z lotniskiem Goleniów w Szczecinie (2013 r.).Projekt POIiŚ 7.1-21 „Budowa połączenia kolejowego MPL «Kraków Balice» z Krakowem, odcinek Kraków Główny – Mydlniki – Balice” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie prawie 350 mln zł. 
Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 203 mln zł.Informacje dla mediów:

Dorota Szalacha
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel.12/393-54-00
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl

Pliki do pobrania