Powrót

Koleją z Zielonej Góry do Gubina – PLK przygotowały linię do podróży

Gabloty informacyjne na peronie przystanku kolejowego w Nietkowie fot. Radosław Śledziński

Od połowy czerwca (niedziela, 12 czerwca), po 20 latach przerwy, mieszkańcy zyskają dogodne podróże pociągiem do największego miasta w regionie i w stronę granicy polsko-niemieckiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystosowały odcinek Zielona Góra – Gubin (linia kolejowa nr 358, Zbąszynek – Gubin) do obsługi pasażerów. Trasa była wykorzystywana tylko w ruchu towarowym.

Zwiększa się dostęp do kolei w województwie lubuskim. Dla podróżnych przygotowane są perony w siedmiu miejscowościach: Nietkowie, Laskach Odrzańskich, Ciemnicach (przystanek Szczawno-Ciemnice), Krośnie Odrzańskim, Wężyskach, Wałowicach i Gubinie. Przystanki mają nową nawierzchnię. Przygotowano wiaty, ławki oraz gabloty z rozkładem jazdy. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne oświetlenie. Przy odnowionych peronach są stojaki rowerowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na przedsięwzięcie „Odtworzenie przystanków osobowych na linii 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Czerwieńsk – Gubin” ponad 1,7 mln zł. Po wznowieniu połączeń pasażerskich zwiększy się liczba pociągów. Do nadal kursujących składów towarowych dołączą pociągi pasażerskie. Liczbę połączeń ustalił przewoźnik.

Kolejarze apelują o bezpieczeństwo

Na trasie przywracanego połączenia jest 30 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie skrzyżowania toru z drogami są odpowiednio zabezpieczone i zapewniają bezpieczeństwo. Zawsze wymagane jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców, rowerzystów i pieszych. Pamiętać należy o zachowaniu szczególnej ostrożności, respektowaniu zatrzymania przed znakiem „stop” lub czerwonym światłem. Wjazd na przejazd powinien się odbywać tylko wówczas, gdy zapewniona jest możliwość zjazdu (wolne miejsce za torem). Więcej informacji o bezpieczeństwie na przejazdach: https://bezpieczny-przejazd.pl/

Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495