Powrót

Dostępniejsza i wygodniejsza kolej między Łukowem a Lublinem

Pociąg przejeżdża obok peronu w Jaskach, fot. A.Lewandowski, P. Mieszkowski

Od piątku pasażerowie z Aleksandrowa, Ustrzesza, Jasek, Milanowa i Bezwoli będą mogli dojechać pociągiem do Lublina, Łukowa, Lubartowa czy Parczewa. Wygodniejsza i dostępniejsza podróż to efekt oddania do użytku nowych przystanków i peronów na linii nr 30 między Łukowem a Lublinem.

Wszystkie przystanki wyposażyliśmy w nowe wiaty, gabloty i tablice informacyjne. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Przystanki są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronów. Przy przystankach zamontowaliśmy stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży dwoma ekologicznymi środkami transportu. Przy przystankach Bezwola, Milanów i Aleksandrów wybudowaliśmy parkingi. Przygotowujemy również przetarg na budowę parkingu w Ustrzeszu.

Od listopada 2023 r. na tej samej linii kolejowej, Łuków – Lublin, w ramach Programu przystankowego został zbudowany nowy przystanek w Łagiewnikach oraz zmodernizowano przystanek w Bystrzycy k. Lublina. Obiekty zapewniają lepsze podróże do pracy i szkół.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim Program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych i zmodernizowanych przystanków: Leopoldów, Sarnów i Grabów Szlachecki między Łukowem a Dęblinem (lk26), Chotyłów na trasie Łuków - Terespol (lk2), Wólka Niedzieliska, Niedzieliska Kolonia, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt i Żurawnica między Rejowcem a Zamościem (lk69), Kraśnik między Lublinem a Stalową Wolą (lk68), Bystrzyca koło Lublina, Łagiewniki, Aleksandrowie, Bezwoli, Jaskach, Milanowie, Ustrzeszu między Lublinem a Łukowem (lk30), Zamość Starówka i Zamość Wschód (lk72). Prace budowlane i remontowe prowadzimy na przystanku Chełm Miasto (lk7). Wartość Programu Przystankowego w woj. lubelskim to ponad 58 mln zł.

Rządowy program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju, w ramach Programu przystankowego, przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 14 lokalizacjach, w 71 postępują prace budowlane, a dla 6 trwają postępowania przetargowe.

Kontakt dla mediów:
Anna Znajewska-Pawluk
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02