Powrót

Całodobowe prace na moście średnicowym

Most Średnicowy

Prace remontowe na moście prowadzone są w szybkim tempie. Po niecałych dwóch tygodniach od rozpoczęcia robót, wykonawca rozebrał wyeksploatowany tor. Przeprowadzono szczegółowe pomiary geodezyjne na odsłoniętej konstrukcji mostu.

Obecnie trwa oczyszczanie konstrukcji z rdzy i zanieczyszczeń jakie nawarstwiały się przez lata eksploatacji obiektu. Wszystkie prace na moście prowadzone są pod ciągłym nadzorem geodezyjnym. Docelowo wymienionych zostanie niemal 1500 mostownic, które pełnią na moście rolę podkładów  i 2400 metrów szyn, 6 kompletów przyrządów wyrównawczych oraz wymiana tzw. stołeczków, czyli przytwierdzeń utrzymujących mostownice w stabilnym położeniu i blach mocujących mostownice. W ciągu doby na moście i w jego bezpośrednim otoczeniu pracuje od 25 do 32 osób.

Oprócz prac na moście równolegle prowadzone są prace w strefach dojazdowych mostu od strony wschodniej i zachodniej.  W tunelu średnicowym na odcinku Warszawa Powiśle – Warszawa Centralna wymieniono już ponad połowę z 700 podkładów w dwóch torach. Z kolei na odcinku Warszawa Wschodnia – most średnicowy wykonawca zerwał przęsła torowe oraz oczyścił tłuczeń na długości 300 metrów. Prace są cały czas kontynuowane.


Prace w tunelu i w strefach dojazdowych

W strefach dojazdowych mostu łącznie pracuje 35 osób. W ciągu dnia na odcinku Warszawa Wschodnia – Most Średnicowy roboty prowadzi 20 pracowników, natomiast w nocy w tunelu na odcinku Warszawa Powiśle – Warszawa Centralna jest ich 15.

Wszystkie roboty toczą się zgodnie z planem, dzięki czemu kompleksowy remont torów dalekobieżnych na odcinku pomiędzy Warszawą Centralną i Warszawą Wschodnią zajmie niecałe 4 miesiące. Prace zapewnią sprawną komunikację w obszarze warszawskiego węzła kolejowego. Pociągi pojadą szybciej, prędkość na moście wzrośnie z 40 km/h do 60 km/h i umożliwi utrzymanie częstotliwości kursowania pociągów.

Prace na torze nr 2 czyli prowadzącym ze stacji Warszawa Wschodnia do Warszawy Centralnej zakończą się 26 kwietnia. Natomiast  27 kwietnia zostanie przywrócony ruch pociągów i tego samego dnia roboty rozpoczną się na torze nr 1 prowadzącym z Warszawy Centralnej do Warszawy Wschodniej. Finisz remontu przewidziany jest na 14 czerwca 2014 r.Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół Prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 883 354 177

Pliki do pobrania