Powrót

Bezpieczny przejazd z patronatem UTK

Inicjatywy takie jak Bezpieczny przejazd, kształtujące świadomość kierowców, mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, dlatego Prezes Urzędu Transportu Kolejowego objął patronatem trzynastą edycję kampanii.

- Mam nadzieję, że trzynasta edycja okaże się szczęśliwa i przyniesie efekty w postaci zmniejszenia liczby ofiar wypadków na przejazdach – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przed weekendem zorganizowali kolejną wakacyjną akcję Bezpieczny piątek. Na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją ostrzegali przed brawurą i nieodpowiedzialnymi zachowaniami na skrzyżowaniach toru i drogi. Wręczono prawie 4000 ulotek, były rozmowy, 270 pouczeń i 28 mandatów dla karygodnie łamiących zasady bezpieczeństwa.  


„Bezpieczny Przejazd…”, czyli Szlaban na Ryzyko!

Od stycznia do maja w ramach kampanii zorganizowano m.in. 252 prelekcje edukacyjne na temat bezpieczeństwa kolejowego. Film pokazujący niewłaściwe zachowanie kierowcy odnotował 500 000 wyświetleń na Youtube. Było 390 000 wyświetleń odcinka o bezpieczeństwie programu MaturaToBzdura.tv. Specjalne akcje były także w pociągach, dzięki zaangażowaniu 11 przewoźników kolejowych wśród pasażerów rozdystrybuowano 86 000 ulotek. Odbyło się 17 imprez plenerowych, 3 warsztaty dla Ośrodków Szkoleń Kierowców z zasad bezpieczeństwa i 3 symulacje zderzenia lokomotywy z samochodem.

Piątkowe działania to kontynuacja zeszłorocznych aktywności. W 2016 r. podczas Bezpiecznych piątków przeprowadzono prawie 400 akcji informacyjno-prewencyjnych. Ponad 30 000 ulotek trafiło do kierowców. Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 200 pouczeń. Wystawiono 123 mandaty i przeprowadzono ponad 700 kontroli trzeźwości. 

Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 r. w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Natomiast w listopadzie 2016 r. jednym z laureatów konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały za kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239 

Pliki do pobrania