O Dworcu Łódź Fabryczna

Adres: Plac Bronisława Sałacińskiego 1, 90-001 Łódź

Godziny otwarcia dworca: całodobowo

Lokalizacja

Dworzec Łódź Fabryczna usytuowany jest pod adresem: Plac Bronisława Sałacińskiego 1, w kwartale ulic Kilińskiego, Hasa oraz al. Rodziny Scheiblerów i Rodziny Poznańskich. MAPA Dworca Łódź Fabryczna

Dojazd

Bezpośrednio przy dworcu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej MPK. Rozkład autobusów oraz tramwajów, które zatrzymują się przy Dworcu Łódź Fabryczna można sprawdzić pod linkiem: MPK-Łódź.

Dojazd samochodem do dworca oraz na podziemny parking samochodowy został zapewniony od jego wschodniej strony. Wejście na dworzec, parking Kiss&Ride, a także postój taxi usytuowane są na poziomie 0 (hala dworca) i prowadzą do niego drogi zjazdowe z al. Rodziny Scheiblerów, z al. Rodziny Grohmanów oraz z ul. Hasa, zlokalizowanej w tunelu.

Dworzec autobusowy WPA (Wielostanowiskowy Przystanek Autobusowy)

Dworzec Łódź Fabryczna jest obiektem multimodalnym zapewniającym dostęp do komunikacji kolejowej, komunikacji miejskiej (autobusowej oraz tramwajowej) oraz autobusów międzymiastowych i międzynarodowych, które są obsługiwane na Wielostanowiskowym Przystanku Autobusowym (WPA). Przystanek znajduje się na poziomie 0 – hala dworca i prowadzą do niego dojścia zarówno z terenu zewnętrznego, jak i z hali kolejowej dworca.

Dworzec autobusowy (WPA) jest czynny cała dobę. Przy stanowisku nr 12 znajduje się autobusowa informacja podróżnych, czynna w godzinach 06:00 - 22:00. Część autobusowa dworca (wraz z parkingiem podziemnym) należy do Gminy Łódź i jest utrzymywana przez Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Parking

Podróżni mogą korzystać z parkingu zewnętrznego, mieszczącego około 40 pojazdów, który zlokalizowany jest bezpośrednio przy wejściu wschodnim, obok postoju Taxi od strony ul. W.H. Lindleya. Na parkingu tym znajduje się strefa wysiadania z dozwolonym czasem postoju do 1 minuty (Kiss&Ride).

Dodatkowo pod dworcem autobusowym, znajduje się zarządzany przez Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi zdit@zdit.uml.lodz.pltrzypoziomowy parking podziemny na około 900 samochodów. Parkingi: zewnętrzny i podziemny są płatne w dni robocze w godzinach 8.00  - 18.00, zgodnie z cennikiem podstrefy C płatnego parkowania w Łodzi. Poza tymi godzinami oraz w weekendy postój jest bezpłatny. Parking podziemny wyposażony w 4 klatki schodowe wraz z windami osobowymi  obsługującymi 5 poziomów (3 poziomy parkingu, poziom 0 dworca autobusowego i kolejowego oraz poziom +1 czyli ulicy i przystanków MPK).

Kasy

Kasy na dworcu znajdują się w części zachodniej przy wejściu od ul. Kilińskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej oraz w części wschodniej przy wejściu od postoju Taxi i ul. W. H. Lindleya.

Godziny otwarcia kas dla poszczególnych przewoźników to:

 • POLREGIO: czynne w godz. 6:20 – 17:50
 • ŁKA: czynne w godz. 6:30 – 18:00
 • PKP InterCity: w godz.  4:45 – 20:05

Biletomaty

W zachodniej części dworca w okolicach kas biletowych od strony wejścia od ul. Kilińskiego i ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, znajdują się dwa biletomaty Jeden z nich umożliwia zakup biletów komunikacji miejskiej, a drugi zakup biletów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Informacja - InfoDworzec

Punkt informacji kolejowej Informacja - InfoDworzec czynny jest codziennie (z wyjątkiem niedziel i świąt, w godzinach 10:00 – 18:00), zlokalizowany jest w części wschodniej obok skrytek bagażowych.

Skrytki bagażowe

Skrytki bagażowe znajdują się we wschodniej części dworca od strony ul. W. H. Lindleya w pobliżu punktu Informacja - InfoDworzec. Koszt wynajmu małej skrytki to 15 zł, a dużej 20 zł za każde rozpoczęte 24 godziny przechowywania (dane: maj 2023). Nie ma możliwości wynajęcia skrytki na czas krótszy niż 24 godziny. Po zakończeniu najmu dłuższego niż 24 godziny należy dokonać dopłaty. Za skrytkę można zapłacić kartą lub bilonem.

Windy oraz schody ruchome

Dworzec jest wyposażony w dziesięć wind, z czego osiem z nich znajduje się na peronach, a dwie pozostałe pozwalają dostać się na poziom +1, czyli ulic i przystanków komunikacji miejskiej. Na każdy peron przypadają po 2 windy. Na parking podziemny (w części autobusowej) można dostać się 4 windami, które wyjeżdżają także na poziom +1, czyli ulicy i przystanków MPK.

Komunikacja między poszczególnymi poziomami dworca zapewniona jest poprzez ruchome schody i platformy. Z hali dworca na każdy z czterech peronów (poziom -1) prowadzą trzy pary schodów oraz jedna para platform. Dodatkowo 4 pary schodów łączą poziom 0 – hala dworca z poziomem +1, czyli ulicy i przystanków MPK.

Automaty vendingowe

Na dworcu znajduje się około 20 automatów vendingowych. Są one rozmieszczone na całym terenie dworca. Oferują różnorodne produkty takie jak np. kawa, herbata, napoje, przekąski, słodycze czy nawet świeżo wyciskany sok.

Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Dworzec został przystosowany dla podróżnych o ograniczonej zdolności ruchowej poprzez:

 • Kasy biletowe z obniżeniem parapetów i okienek kasowych.
 • Pętle indukcyjne przy kasach dla osób z aparatami słuchowymi.
 • Windy, schody ruchome oraz platformy ruchome.
 • Ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących, a także podstawowe oznaczenia w języku Braille’a
 • System informacji nadawanych zarówno przez megafony, jak i na tablicach dynamicznej informacji podróżnych.
 • Pomoc świadczoną przez ochronę dworca w postaci asysty w przemieszczaniu do i z pociągu.
 • Słupki SOS.

Rzeczy zgubione na dworcu oraz w pociągu

Na dworcu obowiązuje zakaz pozostawienia bagażu bez opieki. Każdorazowe naruszenie tego zakazu, skutkuje uruchomieniem procedur bezpieczeństwa , a w konsekwencji utrudnia prawidłowe funkcjonowanie dworca.

Rzeczy zgubione w części kolejowej dworca, które zostały znalezione przez obsługę lub pasażerów, trafiają do punktu Informacja - InfoDworzec.

Natomiast, rzeczy zgubione w pociągach trafiają do odpowiednich  punktów  przewoźników:

 • PKP InterCity: Kasa numer 5 w zachodniej części dworca od strony ulicy Kilińskiego, po kilku dniach odsyłane do Warszawy. Kontakt telefoniczny 703 200 200
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna: Centrum Obsługi Pasażera ŁKA we wschodniej części dworca od strony przystanku Taxi. Kontakt telefoniczny 887 879 980
 • PolRegio: Sekcja Przewozów Pasażerskich w Łodzi Al. Unii Lubelskiej 3/5, 94-021 Łódź. Kontakt telefoniczny 722 357 567

Przesyłki konduktorskie

Przesyłkę konduktorską można nadać u kierownika pociągu InterCity tylko w bezpośrednich relacjach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie przewoźnika https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/przesylki-konduktorskie.html.

Możliwość wykorzystania powierzchni dworca do celów innych niż jego przeznaczenie

Dworzec Łódź Fabryczna, jako miejsce o szczególnej architekturze cieszy się dużym zainteresowaniem fotografów i filmowców. Wykonywanie sesji zdjęciowych bądź filmowych, wymaga zgody lub podpisania na tę okoliczność stosownej umowy. Zgoda na przedsięwzięcia niekomercyjne, takie jak sesje okolicznościowe, pamiątkowe oraz  edukacyjne jest wydawana bezpłatnie przez pracowników administracji dworca w punkcje Informacja – InfoDworzec, na podstawie złożonego oświadczenia organizatora.

Punkty gastronomiczne

Na dworcu znajdują się dwie kawiarnie, w których można zakupić drobne posiłki oraz napoje. Są zlokalizowane na dwóch wyspach w części wschodniej i zachodniej hali dworca (przy schodach i windach prowadzących na peron nr 3). Każdy z dwóch punktów ma do dyspozycji fotele ze stolikami.

Toalety oraz prysznice

Na dworcu znajdują się dwa punkty z toaletami i natryskami, przystosowane także dla osób z niepełnosprawnościami. Zlokalizowane są w środkowej części dworca bezpośrednio przy poczekalniach. Koszt skorzystania z toalety wynosi  4 zł a z natrysku 10 zł (dane: maj 2023). W toaletach czynnych całą dobę, utrzymywany jest wysoki poziom higieny i czystości.

Najważniejsze połączenia kolejowe oraz przydatne strony internetowe

Dworzec Łódź Fabryczna ma połączenia kolejowe z wieloma dużymi miastami między innymi: Warszawa, Kraków, Gdynia, Gdańsk, Lublin, Poznań czy Olsztyn. Wszystkie połączenia można sprawdzić na stronie internetowej portalpasazera.pl.