Powrót

Zarządca infrastruktury kupuje pierwszy symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Zarządca infrastruktury kolejowej skorzysta z najnowocześniejszych technologii i urządzeń. Symulator szkoleniowy będzie odwzorowywał działanie i obsługę komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności w lokalnym centrum sterowania ruchem kolejowym w Mińsku Mazowieckim.

- Jest to pierwszy symulator zamawiany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. O wyborze LCS Mińsk Mazowiecki zdecydowało jego wyposażenie w najbardziej rozpowszechnione komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz zróżnicowanie urządzeń pod względem eksploatacyjno – instruktażowym – mówi Tomasz Drobysz, dyrektor projektu z Biura Automatyki i Telekomunikacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Symulator będzie wykorzystywany dla przeprowadzania szkoleń i doskonalenia umiejętności zawodowych, a także do sprawdzania zdolności manualnych i psychofizycznych dyżurnych ruchu. Urządzenie będzie miało możliwość sprawdzenia pracy w normalnych warunkach oraz podczas występowania usterek. Szkolenia na tak nowoczesnym sprzęcie pozwolą na znaczne zwiększenie kompetencji dyżurnych ruchu, co będzie miało bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego. Symulator będzie się składał z trzech stanowisk szkoleniowych oraz stanowiska instruktora. Jednocześnie będzie można szkolić trzech dyżurnych ruchu. Urządzenie będzie wykorzystywane już od października 2015 r. 

Wykonawcą zadania jest niemiecka firma Scheidt & Bachmann System Technik GmbH. Wartość umowy to 4 mln 665 tys. zł netto.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl