Powrót

Z nowej stacji Czechowice-Dziedzice szybciej do Czech i w Beskidy

Pasażerowie skorzystają z wygodnej i nowoczesnej stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Przewidziano odnowienie przystanków Goczałkowice-Zdrój i Zabrzeg.

- Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przebudowany będzie ważny śląski węzeł kolejowy Czechowice – Dziedzice, w którym zbiegają się linie istotne dla ruchu regionalnego, międzywojewódzkiego oraz połączeń międzynarodowych. Podróżni będą korzystać z przebudowanych, komfortowych peronów na stacji i przystankach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwia to m.in. windy oraz pochylnie. W ramach prowadzonych prac perony zostaną wyposażone w nowoczesne elementy informacji wizualnej (tablice informacyjne, gabloty). Będą nowe wiaty i ławki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewidziano monitoringu.

Projekt przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Na liniach zwiększy się prędkość pociągów osobowych do 160 km/h i towarowych do 120 km/h. Sprawniej pojadą pociągi na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce. Na kolejowym węźle Czechowice Dziedzice przebudowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będzie też nowe lokalne centrum sterowania (LCS) wyposażone w nowoczesne systemy. Prace obejmą też ponad 150-metrowy most na Wiśle (między Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami) oraz 22 inne obiekty inżynieryjne.

Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozu podróżnych i ładunków pozytywnie wpłynie przebudowa 3 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość prac to 1,4 mld złotych. Projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła- Czechowice – Dziedzice - Zabrzeg”. współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Roboty powinny zakończyć się do października 2023 roku. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Głowacka
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
katarzyna.glowacka@plk-sa.pl
697 044 571