Powrót

W przyszłym roku pojedziemy pociągiem na lotnisko w Szymanach

Przystanek przy lotnisku w Szymanach zaczyna nabierać kształtu. Wykonawca zakończył już budowę ścianek peronowych, oraz słupów oświetleniowych. Powstaje wiata dla podróżnych.

- Na nowych nasypach będziemy układać podkłady, szyny i wysypywać tłuczeń. Do budowy przystanku i nasypów wykorzystano już 4500 m³ piachu i żwiru. Wylano 140 m³ betonu, do którego przewiezienia potrzebnych było 18 betoniarek. Prace wykonywane są zgodnie z planem – mówi Arkadiusz Kujawski, kierownik kontraktu z Polskich Linii Kolejowych.


61 milionów złotych na inwestycję

W ramach inwestycji Polskie Linie Kolejowe zbudują 1,6 km torowiska oraz nowy peron. Będzie on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej. Inwestycja zakłada także budowę Lokalnego Centrum Sterowania w Szczytnie. Nowy system i urządzenia LCS usprawnią koordynację ruchu kolejowego na odcinku Olsztyn – Szymany. 

Przejazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach wyniesie zaledwie 45 minut. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi pojadą z prędkością 100 km/h, a ze Szczytna do Szyman 110 km/h. Trasa będzie gotowa jeszcze przed startem pierwszych samolotów.


Pierwszy etap zakończony

Polegał on na położeniu 44 kilometrów nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno linii 219 oraz na stacji Szczytno na linii 35 (1 km). Wyremontowano 10 kilometrowy odcinek 35-tki ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo–drogowych.


Projekt Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn - Szczytno - Szymany
(odcinek Olsztyn - Szczytno - linia kolejowa nr 219 i odcinek Szymany - Szczytno - linia kolejowa nr 35)
jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem - etap II",
współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239