Powrót

Uczniowie kierunków kolejowych rozpoczynają wakacje

Grafika informująca o zakończeniu roku szkolnego. W górnej części z lewej strony logo PLK SA, z prawej strony biały napis na błękitnym tle: „Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 na kolei”. W centralnej części grafiki, po lewej stronie zdjęcie ukazujące ucznia i uczennicę siedzących przy biurku i patrzących na kilka monitorów z wykresami i tabelami. Z prawej strony grafiki białe napisy na granatowym tle: „49 – liczba szkół średnich z klasami o profilach kolejowych, z którymi współpracują PLK” oraz „214 uczniów tych klas to nasi stypendyści”. Na dole grafiki granatowy napis na białym tle: „Życzymy wszystkim uczniom udanych wakacji!”.

W roku szkolnym 2022/23, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracowały z 49 szkołami w całej Polsce. Były to m.in. Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku Kamiennej, Technikum im. ppłk R. Sulińskiego w Zespole Szkół nr 4 w Skierniewicach i Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. To w tych placówkach najwięcej uczniów uzyskało w I semestrze stypendia naukowe przyznawane przez kolejowego zarządcę. W sumie aż 214 uczniów w kraju otrzymywało dodatkowe wynagrodzenie od PLK SA. Od września br. stypendia zostaną przyznane również uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w II semestrze 2022/2023 r.

Uczniowie we współpracujących z PLK SA szkołach uczą się na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk.

Co raz więcej szkół kształci kolejarzy

Z roku na rok rośnie wśród młodzieży zainteresowanie kolejowymi kierunkami. Szkoły chętnie podejmują współpracę z Polskimi Liniami Kolejowymi oraz uruchamiają nowe specjalizacje. Szkoła Techniczna Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim podpisała z PLK SA list intencyjny dotyczący współpracy. W Aleksandrowie mają kształcić się przyszli technicy transportu kolejowego.

Od września br. pretendujący kolejarze będą uczyć się również w Niepublicznym Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, a Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu rozszerza z PLK SA współpracę w zakresie objęcia programem stypendialnym uczniów kolejnego kierunku kształcenia – technik transportu kolejowego. Do tej pory umowa o współpracy zakładała przyznawanie stypendiów uczniom ze specjalności technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Lista szkół współpracujących z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i warunki rozpoczęcia współpracy: Edukacja - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (plk-sa.pl)

PLK inwestują w profesjonalistów

W ramach współpracy ze szkołami, pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzą w szkołach lekcje i organizują praktyki zawodowe oraz wyjścia techniczne, by przygotować uczniów do zawodu, zapoznać z kolejowymi urządzeniami oraz ze specyfiką pracy i bezpiecznego prowadzenia ruchu. Uczniowie ćwiczą m.in. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Uczniom, którzy mają najlepsze wyniki w nauce, PLK SA wypłacają comiesięczne stypendia, a po zakończeniu edukacji w szkole, gwarantują pracę.

Szkoły otrzymują od zarządcy infrastruktury kolejowej także materiały dydaktyczne. Dodatkowo, na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych PLK SA przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory. Spółka angażuje się również w wydarzenia w szkołach – konkursy zawodowe, plebiscyty czy dni otwarte.

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 229