Powrót

Szybszy przejazd koleją na południu Wielkopolski

Stacja Jarocin tory, sieć trakcyjna i peron fot. Radek Śledziński

Między Koźminem Wielkopolskim a Jarocinem, na ok. 14 km, pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h – nawet dwukrotnie szybciej niż obecnie. Podróże skrócą się z 20 min do ok. 15 min. Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem a Miliczem na Dolnym Śląsku. Na zwiększenie możliwości trasy, z której obecnie korzystają pasażerowie oraz przewoźnicy towarowi, zarządca infrastruktury kolejowej przeznaczył ok. 44 mln zł ze środków budżetowych.

Sprawniejsze podróże umożliwi wymiana toru i elementów sieci trakcyjnej. Na stacji Koźmin Wielkopolski będą nowe rozjazdy – ważne elementy infrastruktury, które pozwalają na płynną zmianę toru jazdy pociągów.

Wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowo-drogowym. Przewidziano modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie. Na skrzyżowaniach toru z drogami będą m.in. dodatkowe zabezpieczenia. Wyremontowany zostanie m.in. most i wiadukt w Golinie (na ul. Bielawy).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. – Jarocin w torze nr 1 od km 78,352 do 92,175” w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”. Wykonawcą jest konsorcjum firm Alustra S.A. i Compremum S.A.

Zasadnicze prace, po opracowaniu dokumentacji, planowane są od lutego 2023 r. Roboty na jednotorowym odcinku zostaną uzgodnione z przewoźnikami i uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Coraz lepsze podróże między Krotoszynem a Gnieznem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie zapewniają dogodniejsze przewozy na linii z Dolnego Śląska przez Oleśnicę – Milicz – Jarocin w kierunku Chojnic (nr 281). W ostatnich latach między Oleśnicą a Miliczem, Zdunami a Krotoszynem, Jarocinem a Wrześnią oraz Wrześnią a Gnieznem już wykonano prace. Zapewniło to nie tylko sprawniejszy ruch pociągów, ale także wznowienie przejazdów pasażerskich na trasie Gniezno – Września – Jarocin od poł. 2018 r.

Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495