Powrót

Szybciej i bezpieczniej z Inowrocławia do Jabłonowa

W ciągu ostatnich kilku tygodni wykonawca realizował prace na czterech szlakach: Inowrocław – Więcławice, Gniewkowo – Nieszawka, Toruń Wschodni – Papowo Toruńskie oraz Wąbrzeźno – Książki. To w sumie 34 kilometry linii, na której montowane są nowe tory, a sieć trakcyjna jest regulowana. Remontem objęte zostały także wiadukty i przepusty. Poprawi się również komfort i bezpieczeństwo oraz wzrośnie prędkość podróży, bowiem po wymianie siedmiu rozjazdów zlikwidowane zostaną obowiązujące ograniczenia prędkości. 

W efekcie prowadzonych prac jeszcze w 2014 r. na wspomnianych wyżej szlakach prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h. Po zakończeniu całej inwestycji w 2015 roku czas podróży koleją z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego skróci się o blisko 30 minut. 

Obecnie kolejarze remontują jeszcze kilkanaście przejazdów, w tym pięć na szlaku Inowrocław – Więcławice, dwa na szlaku Gniewkowo – Nieszawka, dwa w Toruniu, jeden w Papowie Toruńskim. Roboty trwają także na czterech przejazdach na szlaku Wąbrzeźno – Książki. Ich naprawa zakończy się w lipcu 2014 r. Prace są prowadzone przy utrzymaniu ruchu pociągów. 

Inwestycja przewiduje również instalację nowoczesnej, samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na 20 przejazdach kolejowo-drogowych. Remont nawierzchni torów i jezdni ułatwi bezpieczny przejazd aut i pociągów. Zakończenie wszystkich prac w ramach rewitalizacji linii kolejowej na odcinku Inowrocław – Jabłonowo Pomorskie planowane jest w maju 2015 r.

Projekt POIiŚ 7.1-68 „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 353 na odcinku Inowrocław – Jabłonowo Pomorskie (z wyłączeniem odcinka Toruń Główny – Toruń Wschodni)” obejmuje wymianę torów, rozjazdów, elementów sieci trakcyjnej, remont obiektów inżynieryjnych: wiaduktów i przepustów na odcinku o łącznej długości 92 km. Całkowity koszt inwestycji to ponad 200 milionów złotych.  
Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 239