Powrót

Straż Ochrony Kolei zapewnia bezpieczeństwo i pomoc przyjeżdżającym z Ukrainy

Funkcjonariuszka Straży Ochrony Kolei rozmawia z pasażerką – uchodźczynią z Ukrainy na peronie. W tle pozostali funkcjonariusze pomagają podróżnym wysiąść z ewakuacyjnego pociągu. Fot. Tomasz Jaskot

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei czuwają nad bezpieczeństwem podróżnych z Ukrainy, od momentu przekroczenia kolejowych przejść granicznych. Całodobowe patrole są na stacjach i dworcach w Przemyślu, Medyce, Dorohusku, Chełmie, w rejonie granicy oraz na stacjach węzłowych.

Patrole służą wsparciem w podróży - w setkach pociągów kursowych i dodatkowych oraz na dworcach, na których składy kończą przejazd. Monitorowana jest sytuacja w wagonach, aby zapewnić pasażerom z Ukrainy spokojną i bezpieczną podróż o każdej porze dnia i nocy.

SOK współpracuje ze Strażą Graniczną i Policją. Funkcjonariusze pomagają w orientacji na stacjach i dworcach. Kierują do właściwych pociągów. Przekazują informacje na temat przejazdu. Stałym zakresem działań jest pomoc w dojściu do miejsc, w których zapewniona jest pomoc socjalna.

Szczególna uwaga zwrócona jest na pomoc podróżującym z dziećmi i osobom starszym. Wsparcie zapewnione jest podczas przesiadek, gdy potrzebne są dodatkowe informacje.

W sprawie bezpieczeństwa w obszarze kolejowym informacje można kierować na telefon alarmowy SOK 22 474 00 00.


Kontakt dla mediów:
Bartłomiej Wolak
rzecznik prasowy
Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei
rzeczniksok@plk-sa.pl
T: +48 600 083 966