Powrót

Ponad 11 mln zł na modernizację przejazdów kolejowych w województwie opolskim

Projekt zakłada modernizację 11 przejazdów kolejowych w województwie opolskim. Wyeksploatowane urządzenia zostaną zastąpione nowoczesną sygnalizacją świetlną i dźwiękową lub rogatkami zamykanymi przez nadjeżdżający pociąg. Modernizacja obejmuje m.in. 6 przejazdów na linii Opole - Fosowskie oraz 3 skrzyżowania pomiędzy Oleśnicą a Kluczborkiem. Wszystkie ze względu na ilość przejeżdżających pociągów i samochodów będą miały podniesiony poziom bezpieczeństwa. Obiekty zostaną także wyposażone w urządzenia do monitoringu i rejestracji zdarzeń.

Na wybranych, ze względu na bezpieczeństwo, przejazdach zamontowana zostanie dodatkowa sygnalizacja dla maszynistów. Otrzymają oni sygnał o stanie urządzeń.
W przypadku ich uszkodzenia, maszynista, zgodnie z przepisami, bezpiecznie ograniczy prędkość pociągu do 20 km/h i zachowa szczególną ostrożność. 

Inwestycja prowadzona na terenie województwa opolskiego jest częścią ogólnopolskiego programu dzięki, któremu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują 307 przejazdów w całym kraju. Koszt zadania to ponad 300 mln zł.

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.  Modernizacje i rewitalizacje linii kolejowych uwzględniają budowę wiaduktów, podziemnych przejść dla pieszych, tuneli drogowych oraz dodatkowych zabezpieczeń przejazdów kolejowych. W Polsce jest ich ponad 12 500 skrzyżowań toru i drogi, za których utrzymanie odpowiada zarządca infrastruktury.  

Poza działaniami technicznymi, podnoszącymi poziom bezpieczeństwa na przejazdach, spółka prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Więcej informacji o kampanii pod adresem www.bezpieczny-przejazd.pl.  

Programy:
POIiŚ 7.1-59 „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych – etap I”
POIiŚ 7.1-80 „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych – etap II”
Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 239