Powrót

Podsumowanie wyjazdów z ŚDM 1 sierpnia

W poniedziałek z dworców Kraków Główny i Kraków Płaszów odjechało 828 pociągów, w tym 84 pociągi specjalne ŚDM. Pomimo rekordowej liczby pociągów nie odnotowano problemów w ruchu i istotnych opóźnień. Liczba podróżnych była większa, niż wcześniej zakładano, choć najwięcej podróżnych wybierało podróż z Krakowa w niedzielę. W poniedziałek potoki pasażerów rozłożyły się bardziej równomiernie na przestrzeni całego dnia, niż dzień wcześniej.

Brak momentu kulminacyjnego przybycia pasażerów na stacje zadecydował o przywróceniu standardowej organizacji ruchu na dworcu. Strefy buforowe zostały zdemontowane.

Przewoźnicy nie zgłosili więcej zapotrzebowania na pociągi specjalne. Pozostali pielgrzymi, którzy jeszcze zostali w Krakowie, będą wracać do domów pociągami regularnego kursowania. Nadal wzmocnione pozostają służby odpowiadające za informację.

W związku z zakończonymi już Światowymi Dniami Młodzieży krakowskie dworce obsłużyły największą w swojej historii liczbę podróżnych. W trakcie kulminacji powrotów 31 lipca i 1 sierpnia ze stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów odjechało ponad 1 600 pociągów, w tym ponad 120 pociągów specjalnych ŚDM. Dziś o 12.00 kończy pracę Specjalny Sztab Kolejowy (Kolejowy Zespół Zarządzania Kryzysowego) powołany do obsługi ruchu pociągów podczas Światowych Dni Młodzieży. Zespół pracował od piątku 15 lipca w całodobowych dyżurach. Obecni byli przedstawiciele PKP PLK, przewoźników, SOK i wszystkich służb kolejowych, od których zależy sprawny i bezpieczny przejazd pociągów.

PKP S.A.
Paulina Jankowska

Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl

PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda

p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec

Rzecznik prasowy
tel.: 694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl

Pliki do pobrania