Powrót

PLK zleci utrzymanie linii kolejowych zewnętrznym firmom. Przetargi na prawie 200 mln zł jeszcze w tym roku

- Dziś rozpoczynamy nowy etap w zakresie utrzymania infrastruktury kolejowej. Zależy nam na  jakości, szybkim czasie realizacji oraz dobrych cenach. To wszystko będzie możliwe poprzez otwarcie usług utrzymaniowych dla wszystkich firm wykonawczych. Otwiera się nowy rynek dla wykonawców – mówi Andrzej Filip Wojciechowski, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od 4 lat rekordowo rosną wydatki PLK na inwestycje. Ponad 7 mld zł przeznaczone w 2014 roku na modernizacje torów, stacji i peronów, to o ponad jedną trzecią więcej, niż wydatki na ten cel z  roku 2013. Tylko w tym roku zarządca infrastruktury ogłosi przetargi inwestycyjne o wartości co najmniej 11 mld zł. Standard linii kolejowych systematycznie się poprawia, rośnie prędkość pociągów, skracają się czasy przejazdu. W 2015 roku PLK zwiększyła prędkość na 2,5 tys. km torów. 

- PLK jako odpowiedzialny zarządca torów, nie tylko modernizuje linie kolejowe, ale też musi dbać o właściwy stan infrastruktury należycie ją utrzymując. Szybko przybywa zmodernizowanych odcinków, rosną więc potrzeby utrzymaniowe. Zlecenie tych prac zewnętrznym firmom nie tylko usprawni ich prowadzenie i obniży koszty, ale pozytywnie wpłynie na rynek wykonawców – mówi Piotr Wyborski, członek zarządu ds. utrzymania infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zlecenie większej liczby remontów zewnętrznym firmom to pierwszy krok w zapewnieniu właściwego utrzymania infrastruktury kolejowej. Kolejnym będzie podpisanie tzw. wieloletniej umowy utrzymaniowej, komplementarnej z opisującym inwestycje Krajowym Programem Kolejowym o wartości 67 mld zł. Nowa umowa utrzymaniowa dzięki zapewnieniu środków w  budżecie państwa pozwoli elastycznie planować niezbędne remonty sieci kolejowej. Program prezentuje kompleksowe podejście do zapewnienia wysokiej jakości i rozwoju infrastruktury kolejowej. Obejmuje propozycje finansowania kosztów zarządzania oraz utrzymania i remontów. Przyjęcie programu na lata 2016 – 2023 umożliwi współpracę z wykonawcami w oparciu o 3-5-letnie umowy na kompleksowe utrzymanie wybranych odcinków linii kolejowych, a nie tylko realizację zadań celowych trwających np. kilka miesięcy.

PLK przygotowała listę 36 zadań o łącznej wartości prawie 200 mln zł, które planuje realizować od wiosny 2016 r. Lista powstała na podstawie rozmów z przewoźnikami i analizy odcinków, które w najbliższych latach nie będą objęte programem inwestycyjnym. Są to priorytetowe zadania remontowe na 2016 r., choć nie jest to pełna lista prac utrzymaniowych na przyszły rok. Przykładowo PLK planuje kolejne kilkadziesiąt milionów złotych na remonty infrastruktury dla przewoźników towarowych na Śląsku i w rejonach przeładunkowych. Z myślą o wykonawcach zarządca infrastruktury już teraz – przed ogłoszeniem przetargów – prezentuje listę 36 zadań na swojej stronie internetowej. Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
miroslaw.siemieniec@plk-sa.pl
tel. 694 480 239