Powrót

PLK srebrnym finalistą w konkursie Projekty Infrastrukturalne 2016

PLK odebrały nagrodę w konkursie Polish Project Excellence Award podczas uroczystej gali 17 listopada w Warszawie. Rewitalizacja trasy pomiędzy Częstochową a Fosowskiem pozwoliła na sprawne połączenia pasażerskie i przewóz towarów.

Jury konkursowe doceniło profesjonalną i efektywną pracę zespołów zaangażowanych w realizację projektu – w trakcie inwestycji skoordynowano sprawnie prace budowlane z zachowaniem jazdy pociągów, dokonano istotnych zmian w harmonogramie, aby przyspieszyć realizację oraz rozliczono środki unijne.

- Z perspektywy zespołu projektowego największym wyzwaniem była koordynacja prac wielu podmiotów oraz przyspieszenie realizacji projektu o kilka miesięcy w odniesieniu do zaplanowanego harmonogramu. Dzięki mobilizacji wszystkich pracowników zaangażowanych w projekt, szczególnie wykonawcy, inżyniera oraz zakładów linii kolejowych, odnieśliśmy sukces. Śląska inwestycja to pierwsza realizacja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zgłoszona do konkursu, tym bardziej cieszy tak wysokie wyróżnienie – mówi Artur Gliwicki, dyrektor projektu w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wygodna, szybka i bezpieczna podróż

Organizator konkursu - Stowarzyszenie IPMA Polska od 10 lat nagradza najbardziej efektywne osiągnięcia w praktyce zarządzania projektami. Jest to przede wszystkim zauważenie profesjonalnej i efektywnej pracy zespołów zaangażowanych w ich realizację, podkreślenie sprawnej organizacji oraz promocja rezultatów projektów.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie z Częstochowy do Fosowskiego zapewniła wyższy komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Zostało oddanych 17 peronów, m.in. w Częstochowie Stradomiu, Blachowni, Lublińcu i Lisowicach. Obiekty wyposażono w wiaty, ławki, nagłośnienie i tablice informacyjne. Stały się dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. Zarządca infrastruktury zadbał również o bezpieczeństwo podróżowania na linii poprzez modernizację 48 przejazdów kolejowo-drogowych.
Prace umożliwiły skomunikowanie regionu z głównymi miastami w Polsce. Pociągi pasażerskie między Częstochową a Fosowskiem mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a pociągi towarowe osiągają prędkość 70 km/h. Po rewitalizacji linii czas przejazdu między Warszawą a Wrocławiem skrócił się o ponad 2 h. Krócej jeżdżą składy do Opola i Krakowa.
Do finału tegorocznej edycji Konkursu Polish Project Excellence Award zakwalifikowało się łącznie 7 projektów w trzech kategoriach: projekty społeczno–organizacyjne, projekty infrastrukturalne, projekty inwestycyjne. Wyniki konkursu dostępne są na stronie ipma.pl.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat realizacji inwestycji:Inwestycja Częstochowa - FosowskieRewitalizacja trasy Częstochowa – Fosowskie w liczbach: 104 km sieci trakcyjnej,
98 kilometrów torów,
90 rozjazdów kolejowych,
71 obiektów inżynieryjnych,
48 przejazdów kolejowo-drogowych,
17 peronów Całkowity koszt inwestycji: 354 900 440,91 PLN Czas realizacji inwestycji: 2012 – 2014/2015

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec  
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239