Powrót

PLK łączy regiony. Sprawniej i szybciej między Wielkopolską a Kujawami

W ramach prowadzonych prac przebudowane zostaną perony w Kobylnicy, Biskupicach, Promnie, Pobiedziskach-Letnisko i Pobiedziskach, Lednogórze, Fałkowie, Pierzyskach i Trzemesznie. Wszystkie wyposażone zostaną w elementy małej architektury i oświetlenie oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony z nową nawierzchnią będą wyższe i znacznie ułatwią podróżnym wsiadanie do pociągów. Na stacji Trzemeszno zostanie wybudowany nowy peron nr 2, co wpłynie na lepszą obsługę związaną z ruchem podróżnych.

Oprócz zwiększenia komfortu pasażerów, podróż koleją będzie również sprawniejsza i bezpieczniejsza. Kompleksowo wymieniona zostanie sieć trakcyjna na długości ponad 70 km. 

Ogłoszone postępowanie to pierwszy etap modernizacji prawie 100 km odcinka Poznań Wschód – Dziarnowo (k. Inowrocławia). Po wykonaniu wszystkich prac na tej trasie pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h, co pozwoli na skrócenie czasu podróży. Na odcinku Poznań Główny – Inowrocław przejazd dla najszybszych pociągów wyniesie ok. 55 minut. Inwestycja wpłynie na uatrakcyjnienie oferty przewozowej na trasie Poznań – Trójmiasto i Poznań – Olsztyn.

Realizacja prac zaplanowana jest na 2016r. To pozwoli w rozkładzie jazdy 2016/17 na zapewnienie alternatywnej trasy objazdowej dla remontowanej magistrali E20 (Warszawa- Poznań). Modernizacja linii E20 to jedna z kluczowych inwestycji PKP PLK. Przedsięwzięcie za ponad 2,6 mld zł finansowane jest z unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF), którego realizację przewidziano na lata 2016-2020. Takie rozwiązanie zapewni sprawny przejazd pociągów pasażerskich i towarowych podczas modernizacji.

Ogłoszony przetarg o wartości 63 mln zł realizowany jest w ramach Krajowego Programu Kolejowego, w ramach, którego Polskie Linie Kolejowe przeprowadzą w latach 2016 - 2023 inwestycje za 67 mld zł. Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 600 084 749