Powrót

PLK doceniona za efektywną modernizację infrastruktury kolejowej

To wyróżnienie jest dowodem, że korzyści z naszych prac są odczuwalne już nie tylko przez pasażerów i przewoźników, ale także cały polski przemysł. To jednak nie koniec pozytywnych zmian na kolei. PLK kontynuuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Do 2023 r. przeznaczymy na modernizację infrastruktury kolejowej ponad 67 mld zł, gwarantując dynamiczny rozwój i konkurencyjność transportu kolejowego – mówi Andrzej Filip Wojciechowski. 

Motory Polskiej Logistyki to nagroda przyznawana podmiotom, które dokonały przełomowych zmian w polskiej branży transportowo-logistycznej. Jest to wyróżnienie za działania, które zmieniają na lepsze polski sektor logistyczny, podnosząc tym samym jego efektywność i konkurencyjność, a także poprzez swoją specyfikę wpływają na możliwości rozwoju całej polskiej gospodarki. 

Wybór PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. kolegium redakcyjne uzasadniło faktem, iż inwestycje kolejowe nabrały tempa, a narodowy zarządca infrastruktury nie tylko dobrze wykorzystuje środki unijne przeznaczone na modernizację infrastruktury kolejowej, ale także jest dobrze przygotowany do nowej perspektywy finansowej i wdrażania Krajowego Programu Kolejowego – największego w historii programu inwestycyjnego na kolei. 

Narzędziem do jego sprawnej realizacji jest Wielka Ofensywa Inwestycji Kolejowych (WOIK), z którą PLK ruszyła w tym roku. Pozwoli ona zarządcy narodowej sieci infrastruktury kolejowej skutecznie zagospodarować 67 mld zł na dalszy rozwój transportu kolejowego w Polsce. Jej efektem będzie zdecydowana poprawa jakości w przewozach pasażerskich, poprawa przepustowości w obrębie aglomeracji i w dojazdach do nich, łatwiejsza wymiana gospodarcza i spektakularna poprawa warunków dla transportu towarowego. 

Przełoży się to przede wszystkim na skrócenie czasów przejazdów, poprawę bezpieczeństwa oraz wzrost konkurencyjności transportu kolejowego. Realizacja Krajowego Programu Kolejowego pozwoli do 2023 roku stworzyć spójną i nowoczesną sieć połączeń kolejowych. Polskie Linie Kolejowe tylko w tym roku ogłaszają przetargi na 11 mld zł. Kontrakty będą finansowane ze środków nowej perspektywy UE, według usprawnionych procedur, z profesjonalnym sprawdzaniem jakości, przy coraz lepszej współpracy z wykonawcami.Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
karol.jakubowski@plk-sa.pl
tel. 668 679 414