Powrót

Pierwsze efekty remontu na moście średnicowym

Prace remontowe na moście prowadzone są w szybkim tempie. Wykonawca na torze prowadzącym z Warszawy Wschodniej do Warszawy Centralnej zamontował już 350 mostownic. Na dystansie 120 metrów zainstalowano szyny i przygotowano do wymiany kolejny, 120 metrowy odcinek. Montaż poszczególnych elementów wymaga indywidualnego pomiaru geodezyjnego, który może być prowadzony tylko w momencie, gdy po moście nie porusza się żaden pociąg. W nocy, w czasie krótkiej przerwy dla połączeń pasażerskich, z pomocą pociągów technicznych dowożone są materiały budowlane wykorzystywane podczas prac prowadzonych w dzień.

Wszystkie prace na moście prowadzone są pod ciągłym nadzorem geodezyjnym. Docelowo na obydwu torach dalekobieżnych wymienionych zostanie niemal 1500 mostownic i 2400 metrów szyn. Zaplanowano również wymianę przytwierdzeń utrzymujących mostownice w stabilnym położeniu i blach mocujących mostownice. 

Oprócz prac na moście równolegle prowadzone są prace torowe w strefach dojazdowych mostu od strony wschodniej i zachodniej. W tunelu średnicowym na odcinku Warszawa Powiśle – Warszawa Centralna wymieniono już około 500 z 700 podkładów na dwóch torach. Z kolei na odcinku Warszawa Wschodnia – most średnicowy wykonawca rozpoczął układanie nowych torów. 

Łącznie przy realizacji obydwu zadań jest zatrudnionych ponad 60 osób.

Roboty odbywające się 16 metrów nad lustrem wody prowadzone są przy zachowaniu ciągłego ruchu kolejowego na drugim torze, dzięki temu zapewniona jest sprawna komunikacja w obszarze warszawskiego węzła kolejowego. Po zakończeniu robót na moście średnicowym pociągi pojadą szybciej, prędkość na moście wzrośnie z 40 km/h do 60 km/h i umożliwi utrzymanie wysokiej częstotliwości kursowania pociągów.

Prace na torze nr 2 czyli prowadzącym ze stacji Warszawa Wschodnia do Warszawy Centralnej zakończą się 26 kwietnia. Dzień później zostanie przywrócony ruch pociągów i tego samego dnia roboty rozpoczną się na torze nr 1 prowadzącym z Warszawy Centralnej do Warszawy Wschodniej. Zakończenie prac planowane jest na 14 czerwca 2014.

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 662 114 900