Powrót

O 40 minut krótsza podróż z Poznania do Piły. PLK szykują inwestycję za pół miliarda

Dzięki inwestycji Polskich Linii Kolejowych podróż na trasie z Poznania do Piły skróci się o ok. 40 min. Prędkość pociągów osobowych zwiększy się do 120 km/h i z trasy będzie mogło skorzystać więcej pociągów. 

- Realizacja tego projektu poprawi transport kolejowy w Wielkopolsce, w tym ruch aglomeracyjny. Przetarg na linie Poznań – Piła jest kolejnym postępowaniem, które PLK ogłasza we wrześniu w Ramach Wielkiej Ofensywy Inwestycyjnej. To jednocześnie pierwszy przetarg z Regionalnych Programów Operacyjnych nowej perspektywy - mówi Marcin Mochocki członek zarządu ds. realizacji inwestycji w PLK.

Modernizacja trasy zakłada poprawę komfortu podróży. Przebudowane perony będą wyposażone w wiaty, nowe oznakowanie i oświetlenie, a także system informacji. W Chodzieży i Pile przejścia podziemne zostaną wyposażone w windy. 

PLK zwiększy też poziom bezpieczeństwa na trasie z Poznania do Piły, to dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem i modernizacji kilkudziesięciu przejazdów kolejowo drogowych. W Poznaniu powstanie także lokalne centrum sterowania ruchem zapewniające sprawny nadzór nad linią. Ponadto w ramach inwestycji będą zamontowane urządzenia ochrony środowiska m.in. przejścia dla zwierząt.

Zadanie pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 354 Poznań Główny POD – Chodzież – Piła Główna” finansowane będzie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Wykonanie prac zostało zaplanowane na lata 2016-2019. 

Polskie Linie Kolejowe realizują Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych. We wrześniu ogłoszony został przetarg na linie objazdowe Rail Baltica, miliardowy przetarg na GSM-R oraz dwa przetargi na trasie Kraków - Katowice. W latach 2016 - 2023 zarządca infrastruktury zrealizuje inwestycje za 67 mld zł ujęte w Krajowym Programie Kolejowym.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239