Powrót

Nowy standard podróży koleją na Dolnym Śląsku

Trwają intensywne prace związane z drugim etapem modernizacji linii kolejowej E 59 na odcinku między Wrocławiem a granicą województwa dolnośląskiego. W ramach inwestycji tylko maju tego roku zarządca narodowej sieci infrastruktury kolejowej oddał do eksploatacji m.in. peron nr 1 na przystanku Świniary oraz peron nr 2 wraz z oświetleniem na przystanku Szewce. Na szlaku Wrocław Osobowice – Pęgów ulepszono blisko 9 km toru nr 1 wraz z siecią trakcyjną. Po modernizacji przejazdów i montażu nowych urządzeń komputerowego sterowania ruchem, zwiększyło się bezpieczeństwo, a pociągi mogą jeździć z wyższą prędkością. 


Szybciej, wygodniej, bezpieczniej

Również w maju PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały do użytku trzy przepusty oraz dwa mosty, w tym nad Widawą. Tym samym wykonawca zakończył prace na liczącym 58 km odcinku. Objęły one modernizację łącznie 119 km torów, na których położono nowe szyny, a drewniane podkłady zastąpiono betonowymi. Do tego zamontowano 60 rozjazdów, dzięki którym zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości, co poprawi komfort jazdy i skróci czas podróży.

Prace na linii objęły także instalacje nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na 14 przejazdach kolejowo-drogowych oraz modernizację urządzeń służących do diagnostyki pojazdów kolejowych. Dodatkowo wymienione zostały elementy sygnalizacji przejazdowej oraz urządzenia rogatkowe, co ułatwi bezpieczny przejazd aut i pociągów na szlaku. 


Nowe, bardziej funkcjonalne perony

Zmienia się także wygląd peronów. Są podwyższane, by można było wygodniej wsiadać do pociągów. Montowane są także nowe: oświetlenie, ławki, wiaty, tablice informacyjne i systemy nagłośnienia. Wyeksploatowane kładki nad torami zastępowane są przejściami podziemnymi, a osoby z ograniczoną możliwością poruszania się będą mogły korzystać z wind oraz specjalnych pochylni. 

Ostatnie prace modernizacyjne w ramach inwestycji wykonawca prowadzi m.in. we Wrocławiu Popowicach, Obornikach Śląskich, Skokowej oraz Żmigrodzie. Są to głównie roboty wykończeniowe, takie jak budowa dróg dojazdowych, montaż ekranów akustycznych czy zabudowa elementów małej architektury. Wszystkie zakończą się do końca bieżącego roku.

Na ukończeniu jest również przebudowa mostu kolejowego na Odrze łączącego stację Wrocław Osobowice ze stacją Wrocław Popowice. Równocześnie odbywają się prace związane z przebudową wiaduktów nad Groblą Kozanowską, ul. Starogroblową i Starograniczną (Wrocław Popowice) oraz nad ul. Osobowicką. 


20 minut szybciej do granicy województwa

W 2015 roku PLK planuje dokończenie pozostałych robót na szlaku od stacji Wrocław Grabiszyn do stacji Wrocław Popowice. Oddane do użytku zostaną m.in. wiadukty nad ul. Strzegomską i Robotniczą oraz nad ul. Grabiszyńską. Powstanie również nowy przystanek osobowy Wrocław Osobowice Cmentarz, który będzie pełnić ważną rolę w rozładowaniu ruchu pasażerskiego i odciążeniu dróg kołowych, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych.

W efekcie modernizacji linii E 59 na odcinku Wrocław – granica województwa dolnośląskiego pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Czas podróży z Wrocławia do granicy województwa dolnośląskiego skróci się o ok. 26 min. Obsługę podróżnych zapewnią wygodne perony z pełnym systemem informacji i dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. 

Koszt projektu „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław - Poznań, Etap II - odcinek Wrocław - granica województwa dolnośląskiego” to 1 311 855 632,95 milionów złotych, z czego 792 676 491,60 milionów złotych pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Inwestycja w liczbach:

148 – rozjazdów zostanie zamontowanych w ramach inwestycji,
143 – km nowych torów i sieci trakcyjnej powstanie w ramach inwestycji,
70 – obiektów inżynieryjnych zostanie naprawionych (9 mostów, 12 wiaduktów, 41 przepustów i ekoduktów),
23 – przejazdy kolejowe zostaną odnowione,
20 – minut krócej pojadą pociągi między Wrocławiem a granicą woj. dolnośląskiego po zakończeniu inwestycji,
8 – przystanków zostanie zmodernizowanych: Wrocław Mikołajów, Wrocław Osobowice Cmentarz, Świniary, Szewce, Pęgów, Osola, Garbce, Korzeńsko,
5 – stacji zostanie zmodernizowanych: Wrocław Popowice, Wrocław Osobowice, Oborniki Śląskie, Skokowa, Żmigród.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 694 480 239