Powrót

Nowy przystanek w Dąbrówce na trasie Skawina – Sucha Beskidzka ułatwi podróże koleją

Lokalizacja nowego przystanku Dąbrówka Jezioro Mucharskie, widok torów na l.nr 97 Skawina - Żywiec, fot. Magdalena Jagła

W Dąbrówce na linii Skawina – Żywiec nr 97 wybudowany zostanie nowy przystanek Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowe miejsce zatrzymania się pociągu zwiększa dostępność do kolei i możliwości podróży ekologicznym środkiem transportu.

Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Jasne oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwości będą pochylnie i ścieżki naprowadzające. Korzystanie z kolei ułatwi parking w pobliżu przystanku.

Zaprojektowanie i wykonanie robót w Dąbrówce zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac planowane jest w I kwartale 2023 r. a zakończenie w IV kw. 2023 r.

W województwie małopolskim, rządowy program przystankowy obejmuje 6 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka, Nowy Sącz (2 przystanki). Ogłoszono już przetargi na budowę w Zatorze i w Wolbromiu.

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153