Powrót

Nowe połączenie kolejowe do portu lotniczego w Pyrzowicach

Remont i elektryfikacja linii do lotniska w Pyrzowicach mogą zostać wykonane dzięki finansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt jest na pierwszym miejscu listy samorządu, ma więc duże szanse na dofinansowanie. Po wykonaniu projektu, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych, prace mogą ruszyć już w 2016 roku.

Dojazd do portu lotniczego będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór, jak i Zawiercia. Orientacyjny czas jazdy na lotnisko proponowanym połączeniem od strony Zawiercia wyniesie ok. 45 minut, a przy założeniu, że pociąg zatrzyma się także w Zawierciu, 55 minut.

Wartość projektu związanego z przygotowaniem dokumentacji wyniesie około  1,7 mln złotych. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 380 dni na realizację zadania. Po przygotowaniu dokumentacji, PLK będą mogły ogłosić przetarg na prowadzenie prac budowlanych w formule projektuj i buduj.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w marcu odstąpiły od umowy z niemiecko – polskim konsorcjum na projektowanie nowej linii do lotniska w Pyrzowicach, prowadzącej od południa przez Piekary Śląskie. Powodem decyzji było blisko 2,5 roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe i pozyskującego niezbędne decyzje. Odpowiedzialność za opóźnienia przy projektowaniu ponosi konsorcjum, co w konsekwencji spowodowało konieczność odstąpienia od kontraktu przez PLK i zaproponowanie nowego sposobu budowy połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: 
rzecznik@plk-sa.pl