Powrót

Nowa łódzka stacja za blisko ćwierć miliarda złotych

Trzy nowe perony

Po wakacjach na stacji Łódź Widzew dostępne będą już wszystkie trzy nowe perony. Podróżni będą mogli korzystać z wygodnego przejścia podziemnego dostosowanego do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Z budynku dworca do korytarza prowadzi pochylnia, a na perony będzie można dostać się jedną z trzech wind. 


48 km nowych torów

Łódź Widzew jest kluczową stacją łódzkiego węzła kolejowego. Stąd biegną tory w kierunku Łodzi Kaliskiej, budowanej Łodzi Fabrycznej i po nowo uruchomionej w 2014 roku linii do Zgierza. Inwestycja na stacji objęła budowę torów o łącznej długości ponad 40 km. Zbudowano 10 nowych torów, z czego 6 przeznaczonych jest dla pociągów pasażerskich, 2 dla ruchu towarowego, a ostatnie 2 do obsługi technicznej składów. Nad torami rozciągnięto sieć trakcyjną o łącznej długości 55 km, zamontowano  90 rozjazdów. Perony o długości 400 metrów są wyższe od dotychczasowych i ułatwiają pasażerom wsiadanie do pociągów. Stacja została też wyposażona w wyświetlacze z informacją pasażerską, nagłośnienie, gabloty na rozkłady jazdy i ławki. Nad torami i peronami rozciąga się szerokie zadaszenie.


Zmiany na ulicy Niciarnianej

PLK w porozumieniu z samorządowym zarządcą dróg w Łodzi od 18 maja wprowadzają zmiany w organizacji ruchu na ulicy Niciarnianej. Wykonawca budujący dojazd do tunelu biegnącego w kierunku stacji Łódź Fabryczna rozpoczyna budowę dwupoziomowego skrzyżowania. 

Piesi będą mogli przekraczać plac budowy specjalnie wytyczonym przejściem, natomiast kierowcy będą korzystali z przejazdu w ciągu ulicy Widzewskiej. Prace konstrukcyjne będą trwały do końca 2015 roku kiedy zaplanowano rozpoczęcie pierwszych jazd technicznych pociągów do nowej stacji Łódź Fabryczna.


Prace za blisko ćwierć miliarda złotych

Prace realizowane na zlecenie PLK na stacji Łódź Widzew są częścią projektu obejmującego m.in. budowę torów dojazdowych do tunelu do Łodzi Fabrycznej oraz modernizację kolejowej obwodnicy Łodzi od stacji Łódź Widzew przez Łódź Chojny do stacji Łódź Kaliska. Całkowity koszt umowy wynosi blisko 239 mln zł. Wykonawcą prac jest Trakcja PRKiI S.A.  Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 883 354 177