Powrót

Nie ma wagarów od bezpieczeństwa - kolejarze przypominają o zasadach na przejazdach

Akcja ulotkowa kampanii Bezpieczny Przejazd w Łodzi, SOK rozdaje ulotki fot. R.Wilgusiak

O zasadach bezpiecznego poruszania się w pobliżu torów i podczas przekraczania przejazdów przypominali Ambasadorzy Bezpieczeństwa m.in. w Łodzi, Wasilkowie k. Białegostoku, Częstochowie, Poznaniu, Malborku. W ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd” kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelowali o odpowiedzialne zachowanie i przypominali jakie najczęściej błędy kierowców są przyczyną wypadków. Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie i wyłamywanie rogatek czy wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu to prowokowanie tragedii. Warto zawsze słuchać głosu rozsądku.

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców.

#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na obudowie napędu rogatkowego od strony torów lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja. Zawarte są na niej trzy podstawowe informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.

Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru alarmowego kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Od początku roku operatorzy numeru 112 odebrali 1117 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 88 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 53 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym:

  1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  2. Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd
  3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
  4. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg
  5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę
  6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Poruszając się pieszo, unikajmy „dzikich przejść” i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

Zasady te obowiązują w każdy dzień, niezależnie od pory roku. Rozpowszechnianie ich zwiększa bezpieczeństwo na torach i może uratować życie wielu osób. Już dzisiaj można osiągnąć wiele, wystarczy po prostu poruszać się bezpiecznie.

Logo kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414