Powrót

Liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych spadła o jedną trzecią

Od czerwca szczególnie intensywnie prowadzona była kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. 

Tegoroczną kampanię rozpoczęliśmy symulacjami wypadków na przejazdach w 23 miejscowościach. To było ostrzeżenie przed brawurą i apel o właściwe, zgodne z przepisami zachowanie kierowców na przejazdach kolejowo – drogowych. Wydarzeniom towarzyszyły prelekcje, dyskusje i spotkania z dziennikarzami. Kontynuujemy też rozpoczęte w 2005 r działania edukacyjne, kierowane do wszystkich grup wiekowych – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes Zarządu PLK. 

W czasie wakacji 2014 (1 czerwca – 31 sierpnia) liczba wypadków na przejazdach w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła z 75 do 51. W zdarzeniach rannych zostało 7 osób a 10 poniosło śmierć. Analogicznie w 2013 roku poszkodowanych zostało 10 osób a 20 zginęło. Przyczyną wszystkich wakacyjnych tragedii na skrzyżowaniu toru i drogi był brak ostrożności kierowców.

Straż Ochrony Kolei, policja i pracownicy PLK w ciągu trzech miesięcy w 160 miejscowościach przeprowadzili akcję „Bezpieczny piątek”. W trakcie tych działań funkcjonariusze obserwowali zachowanie kierowców, pouczali, bądź karali mandatami osoby łamiące przepisy.

PLK udostępniła także spoty filmowe – apel o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych i niewchodzenie na tory w miejscach niedozwolonych. Z materiałów mogą korzystać szkoły i ośrodki szkolenia kierowców.

Poza działaniami prewencyjnymi, edukacyjnymi oraz informacyjnymi kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach wpływ mają techniczne przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury m.in. modernizacja jezdni, montaż nowych urządzeń sygnalizacji, objęcie obiektów monitoringiem. 

Bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów zarządcy infrastruktury. W 2012 wdrożono w PLK kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa. Obejmuje on ponad 200 inicjatyw w czterech obszarach: inwestycje, działania pracownicze, organizacyjne, techniczne. Wśród nich jest m.in. program modernizacji 1300 przejazdów kolejowo – drogowych w latach 2012 – 2014 o wartości 1 mld zł.


Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 694 480 239
rzecznik@plk-sa.pl