Powrót

Krótsza podróż pociągiem przez Kwiatki

Robotnicy przy pomocy dźwigu wymieniają podkłady toru, fot. Mirosław Lewandowski

Sprawne i krótsze podróże na regionalnej trasie z Laskowic Pomorskich w woj. kujawsko-pomorskim do Czerska w woj. pomorskim (linia nr 215) zapewnią prace torowe. Na jednotorowej linii wymieniane są setki drewnianych podkładów między Tleniem a Śliwicami. Za zużyte elementy montowane są podkłady strunobetonowe. Wykonawca już wymienił je na ponad 6 km odcinku. Do poprawy toru wykorzystywane są także szyny i tłuczeń. W maju zaplanowano wymianę szyn koło stacji Osie.

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa się na przejeździe kolejowo-drogowym w Osiu na ul. Dworcowej. Wymienione zostaną szyny oraz nawierzchnia drogi.

Po zakończeniu robót i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą dwukrotnie szybciej – nie 50 lecz do 100 km/h. O kilka minut skróci się czas podróży. Przed pracami podróż z Laskowic Pomorskich do Czerska zajmowała 1 h 9 min.

Tegoroczne prace na linii nr 215 to kolejne przedsięwzięcie Polskich Linii Kolejowych dla sprawnych i bezpiecznych podróży pociągiem. Roboty za kwotę 8,3 mln zł netto realizuje Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. z Gdańska. W 2019 r. wymieniono tor między Czerskiem Świeckim a Kwiatkami oraz podkłady między Kwiatkami a Osiem. Dzięki pracom pociągi pasażerskie jeżdżą na tym odcinku szybciej, do 100 km/h. Prace kosztowały prawie 4 mln zł netto.

Zakres wykonywanych obecnie prac wymagał uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Laskowice Pomorskie – Czersk. Przejazdy autobusem przewidziano do połowy maja.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02

Pliki do pobrania