Powrót

Kolejowe przewozy przez Sosnowiec będą sprawniejsze

Stacja Sosnowiec Dańdówka, tory, sieć trakcyjna, znak z nazwą stacji, fot. Katarzyna Głowacka

Towary sprawniej pojadą linią łączącą katowicki węzeł kolejowy (posterunek odgałęźny Panewnik k/Katowic Muchowca) i Dąbrowę Górniczą Towarową (linia 171). Na odcinku ponad 5 kilometrów między posterunkami odgałęźnymi Juliusz i Dorota w Sosnowcu zostaną wymienione tory wraz z siecią trakcyjną. Będzie wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem. Po rewitalizacji zostanie przywrócona prędkość pociągów 100 km/h (wcześniej były ograniczenia do 30 km/h). Zadanie obejmie też przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych w Sosnowcu. Inwestycja ograniczy wpływ kolei na otoczenie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą ZUE S.A. na „Wykonanie rewitalizacji infrastruktury kolejowej na odcinku podg. Dorota - Sosnowiec Dańdówka na linii nr 171” w ramach projektu „Prace na południowo – wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Wartość prac to 36 mln zł netto, finansowanie ze środków budżetowych. Inwestycja przewidziana jest na lata 2021-2023.

Zwiększa się przepustowość linii towarowej i usprawnia wywóz towarów z woj. śląskiego w głąb kraju i do portów. W województwie śląskim w ramach modernizacji linii 171 rewitalizowana jest też stacja Sosnowiec Dańdówka. W stacji wymienione są tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, przebudowywane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu, pociągi pojadą szybciej. O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowej nastawni. Projekt obejmuje też remont nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz zabudowę urządzeń systemu komputerowego srk na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową). Inwestycja jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Jej wartość to 50 mln zł netto. Finał prac zaplanowany jest w I kwartale 2022 roku.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Głowacka
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 697 044 571