Powrót

Koleją do Legnickiej Strefy Ekonomicznej

Pociąg wjeżdża na stację Legnica, fot. Mirosław Siemieniec

Nowy przystanek wstępnie określony jako Legnickie Pole wybudowany zostanie między przystankami Nowa Wieś Legnicka i Przybyłowice na linii Legnica – Jawor – Jaworzyna Śląska (nr 137). Przystanek zwiększy możliwości komunikacji w rejonie Legnicy. Pracownicy firm w Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskają atrakcyjną ofertę dojazdów koleją do pracy. Lokalizację ustalono przy drodze gminnej ze strefy w kierunku ul. Jaworzyńskiej w Legnicy. Będzie też wykonany przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami i sygnalizacją.

- Program Przystankowy odpowiada na potrzeby mieszkańców. Kolej zwiększa dostępność komunikacyjną w miastach i na trasach wykorzystywanych w codziennych podróżach do pracy i szkoły oraz w wyjazdach okazjonalnych. Przystanek Legnickie Pole, podobnie jak inne nowe i przebudowane przystanki, uwzględnia dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szczegóły budowy przystanku określi projekt, od którego zacznie prace wykonawca. Na przystanku przewidziano dwustumetrowy peron z dojściem uwzględniającym potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będzie oświetlenie oraz wiaty. Przystanek będzie czytelnie oznakowany. W zakresie umowy są m.in. niezbędne roboty torowe oraz wykonanie odwodnienia.

Wartość zadania to blisko 3 mln zł netto. Z nowego przystanku pasażerowie będą mogli skorzystać w drugiej połowie 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.

Program Przystankowy w woj. dolnośląskim

W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Legnickie Pole jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów, Mirków i Oława Zachodnia, a także przebudowa przystanku Szklarska Poręba Średnia i peronu na stacji Ścinawa.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej

W maju 2021 r. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki są wykorzystywane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239

Pliki do pobrania