Powrót

Kolej coraz lepiej łączy Podkarpacie

Wizualizacja Przystanek Rzeszów Północny. Pociąg i podrózni przy peronie. Na pierwszym planie pochylnia. Autor ERMAT GROUP

Szybkie połączenie centrum Rzeszowa z lotniskiem oraz wygodniejsze podróże aglomeracyjne dla mieszkańców Rzeszowa i podkarpackich miejscowości zapewni budowa 14 nowych przystanków i linii kolejowej do lotniska oraz modernizacja peronów w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. Wartość inwestycji to 299 593 zł netto. Współfinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 209,6 mln zł.

Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – m.in. połączenie Rzeszowa Głównego z lotniskiem i kilkanaście nowych przystanków, wpisuje się w projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która zwiększa możliwości przewozów pasażerskich na Podkarpaciu – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK, zgodnie z podpisaną w grudniu 2020 r. umową, przygotowują dokumentację. Jeszcze w 2021 rozpoczną się prace budowlane.

W 14 minut koleją na lotnisko

Dzięki realizowanemu przez PLK przedsięwzięciu, Rzeszów zyska szybki, komfortowy dojazd z centrum miasta do lotniska. Niecały kwadrans zajmie podróż pociągiem ze stacji Rzeszów Główny do portu lotniczego w Jasionce. PLK wybudują blisko 5 km linię, nową stacją Port Lotniczy Rzeszów oraz przystanek Park technologiczny.

Nowa stacja i 13 nowych przystanków - większy dostęp do kolei

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki. W mieście będą: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a na trasie: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa.

Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wyposażenie w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego ułatwi podróże. Dla cyklistów przewidziano stojaki rowerowe.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny Baranówka, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą nowe przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Os. Niwa oraz Kolbuszowa Górna.

W ramach prac, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowo drogowym, planowana jest także przebudowa przejazdów.

Większa oferta podróży

Możliwości częstszych podróży na jednotorowych trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i z Rzeszowa do Strzyżowa zwiększy budowa 4 mijanek. Zapewni to lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch na jednotorowych liniach.


Inwestycja w liczbach:

5 km nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka;

nowa stacja Port Lotniczy;

13 nowych przystanków:

  • 3 przystanki - linia 71– Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Osiedle Niwa, Kolbuszowa Górna,
  • 4 przystanki - linia 91 – Sędziszów Młp. Wschód, Rzeszów Dworzysko, Rzeszów Północny, Rzeszów Wschód,
  • 5 przystanków - linia 106 – Rzeszów Galeria, Rzeszów Os. Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa,
  • 1 na nowobudowanej linii kolejowej do Portu Lotniczego;

4 mijanki – zwiększą możliwości kursowania pociągów:

  • 2 na linii 71 – Widełka, Zaczernie,
  • 2 na linii 106 – Lutoryż, Glinin Charzewski;

5 dodatkowych peronów: Kolbuszowa, Zaczernie, Glinik Charzewski, Strzyżów n/Wisłokiem;

2 przejścia podziemne dla pieszych;

7 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych;

9 obiektów inżynieryjnych


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153

Pliki do pobrania