Powrót

Inwestycje PLK usprawniają ruch pociągów na trasie Kozłów – Kraków

Już od kwietnia nowe urządzenia na odcinkach Miechów – Słomniki i Niedźwiedź – Zastów zwiększyły przepustowość trasy, czyli pozwoliły na przejazd większej liczbie pociągów m.in. z Warszawy do Krakowa. Kolejne działania dodatkowo poprawią możliwości linii i pozwolą przewoźnikom wprowadzić więcej połączeń m.in. w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na małopolskim odcinku trasy kolejowej Warszawa – Kraków. 


Dodatkowe perony za 3 mln zł w Słomnikach i Miechowie

PLK wybuduje również dodatkowe perony w Słomnikach i Miechowie. Zapewnią one sprawną obsługę pociągów dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych. Podróżni relacji Kraków – Warszawa pojadą w najkrótszym czasie, gdyż szybkie pociągi będą mogły przejeżdżać przez stacje z pełną prędkością, a podróżni kolei aglomeracyjnej skorzystają z nowych, dodatkowych peronów. 

Obiekty o długości 200 m będą wyposażone w ławki, wiaty, oświetlenie, system informacji dla podróżnych oraz monitoring. Dojścia na perony spełnią również wymagania w zakresie obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. 

Zastosowane przez PLK na ósemce rozwiązania podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Koszt przebudowy peronów to 3 mln zł. 


Konsekwentna poprawa obsługi podróżnych na trasie Kraków – Warszawa

W 2014 r. na małopolskim odcinku trasy Warszawa – Kraków (między Kozłowem a Krakowem), PLK podniosła standard obsługi pasażerów na przystankach: Kamieńczyce, Słomniki Miasto, Goszcza. Podróżni zyskali wygodniejszy dostęp do pociągów i bardziej czytelną informację. Koszt prac, łącznie z remontem wiaduktów, torów, sieci trakcyjnej i przejazdów wyniósł ok. 70 mln zł.

W 2013 r. za 70 mln zł poprawił się standard obsługi podróżnych w Miechowie i na stacji Tunel. Zakończono modernizację stacji Tunel oraz renowację dwóch tuneli, wymieniono tory, sieć trakcyjną, dwa wiadukty, przejazd kolejowy.

Inwestycje PLK pozwoliły na koniec 2014 r. osiągnąć zamierzony efekt i uruchomić szybkie połączenia m.in. Krakowa z Warszawą w czasie 2 h 28 min. Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 153