Powrót

Grudziądz: sprawniejsze podróże przez most na Wiśle i lepszy dostęp do kolei z nowych przystanków

Most przez Wisłę w Grudziądzu z lotu ptaka. fot. Szymon Danielek

Wykonawca rozpoczął prace remontowe na moście przez Wisłę w Grudziądzu od demontażu elementów nawierzchni toru oraz chodnika. Na obiekcie wymieniona zostanie nawierzchnia kolejowa (szyny, podkłady i mostownice). Konstrukcja stalowa zostanie zabezpieczona nową powłoką antykorozyjną, a uszkodzone elementy zostaną wymienione lub naprawione.

Efektem prac będzie zachowanie dobrych parametrów 11-przęsłowego obiektu w przyszłości, najdłuższej tego typu konstrukcji w kraju liczącej prawie 1100 metrów. Wyremontowany obiekt zapewni sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy, które pojadą po nim szybciej – do 80 km/h (obecnie do 50 km/h). Poprawi się także estetyka mostu.

Zakres prac na moście wymaga zmian w kursowaniu pociągów. Na odcinku Grudziądz – Dragacz obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg TLK Flisak relacji Katowice – Grudziądz – Gdynia Główna – Katowice jeździ zmienioną trasą przez Iławę. Do stacji Grudziądz podróżni zostaną dowiezieni zastępczą komunikacją autobusową. Zmiany zostały uzgodnione z przewoźnikami.

Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest w grudniu br. Remont wykonuje firma Intop Warszawa Sp. z o.o. za kwotę ponad 40 mln zł netto ze środków budżetowych PLK SA.

W 2024 r. planowane jest wykonanie drugiego etapu robót, w tym poszerzenie chodnika do ciągu pieszo-rowerowego oraz kontynuacja prac naprawczych i zabezpieczenia antykorozyjnego stalowej konstrukcji przęseł. PLK SA. w poprzednich latach wyremontowały podpory mostu. Za 21 mln zł netto m.in. wzmocniono fundamenty, zabezpieczono konstrukcję powłoką antykorozyjną oraz dokonano konserwacji łożysk.

Inwestycje kolejowe PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w obrębie Grudziądza to jeden z elementów wielkiej modernizacji polskiej kolei. Wyremontowany najdłuższy most kolejowo - drogowy w Polsce oraz nowe przystanki Grudziądz Rządz, Grudziądz Centrum i Grudziądz Tuszewo zapewnią sprawniejsze podróże mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje w kolej we wszystkich regionach Polski, niezależnie od polityki transportowej prowadzonej przez władze samorządowe województw – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Kolej w woj. kujawsko – pomorskim staje się coraz bardziej atrakcyjniejsza dla podróżnych. Modernizacja istniejących oraz budowa nowych przystanków zachęcają do wyboru tego środka transportu w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Dostęp do kolei zwiększa się nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach – powiedział Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program przystankowy w Grudziądzu i regionie

Na terenie Grudziądza, na przełomie II i III kwartału, planowane jest rozpoczęcie budowy trzech nowych przystanków ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55. Zakończenie prac planuje się w połowie 2024 r. Przystanek Grudziądz Centrum (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice) zwiększy dostęp do kolei na trasie do Bydgoszczy. Peron zostanie zbudowany w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r. Przystanek Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork) zostanie zbudowany przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna, w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego i zakładów pracy. Zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 r.

Z wysokich konstrukcji nowych peronów podróżni będą wygodnie wsiadać do pociągów. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowane zostaną wygodne dojście oraz antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowane będą wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Zaplanowano jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych dojeżdżających rowerami stojaki. Nowe przystanki w Grudziądzu powstaną za kwotę prawie 9 mln zł netto.

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na terenie woj. kujawsko – pomorskiego obejmuje, oprócz wyżej wymienionych, także modernizację przystanków Grzybno (inwestycja zakończona) i Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Trzeciewnica i Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02