Powrót

Drugi dzień powrotów z ŚDM - liczba podróżnych większa niż prognozowana

- Rok przygotowań, ustalenie zasad działania i współpraca z wieloma organizacjami pozwoliły na zapewnienie sprawnych dojazdów i powrotów z miejsc uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Dla wygodnych i bezpiecznych podróży szczególnie ważna była pomoc i współpraca ze strony Straży Ochrony Kolei, Policji, Służby Celnej oraz BOR. Dziś jeszcze dbamy, by ostatnie pociągi z pielgrzymami sprawnie dotarły do celu – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odpowiedzialny za kolejowe przewozy podczas ŚDM.

Kolej obsłużyła prawie dwukrotnie więcej pasażerów, niż wstępnie deklarowali organizatorzy. W niedzielę wczesnym popołudniem przewieziono już liczbę pasażerów, jaką zakładano na cały okres powrotów. Część z pasażerów podróżowała pociągami PKP Intercity.

- Wstępnie szacujemy, że w czasie ŚDM do Krakowa i Częstochowy na pokładach naszych pociągów podróżowało blisko 100 tys. pielgrzymów. Uruchomiliśmy 45 pociągów specjalnych, ale pielgrzymi wybierali również pociągi przewidziane w rozkładzie jazdy – podsumowuje Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Jednym z powodów większej liczby podróżnych w pociągach były liczne grupy, które spontanicznie zmieniały transport autobusowy na kolej. M.in. dla nich, niezależnie od ustalonego rozkładu jazdy, uruchamiano dodatkowe pociągi. Specjalny pociąg uruchomiono np. dla grupy pielgrzymów z Włoch i Portugalii, którzy pomyli trasę przejazdu.

W poniedziałek do godziny 15 uruchomionych zostało 58 pociągów specjalnych do obsługi pielgrzymów. Do końca dnia z Krakowa odjedzie jeszcze 26 pociągów.

Dotychczas na dworcu Kraków Główny nie uruchomiono stref buforowych. Grupy pielgrzymów wciąż przybywają na dworzec, jednak ruch odbywa się płynnie, zatem nie ma potrzeby wprowadzania specjalnej organizacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów cały czas czuwają Straż Ochrony Kolei, Policja i inne służby. Pomocą służą informatorzy.

PKP S.A.
Paulina Jankowska

Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl

PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda

p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec

Rzecznik prasowy
tel.: 694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl