Powrót

10 czerwca – korekta rozkładu jazdy

Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami opracował rozkład jazdy pociągów, który będzie obowiązywał od 10 czerwca do 1 września br. Zmiany są związane z realizowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycjami na trasach dalekobieżnych i regionalnych. Podczas konstrukcji rozkładu jazdy zadbano o optymalne wykorzystanie możliwości dostępnej sieci kolejowej. Modernizacje linii kolejowych wpłyną na skrócenie czasu przejazdu pociągiem między regionami, poprawi się komfort podróży i bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.


Wygodne perony i powrót pociągów na Podkarpaciu i w Małopolsce

Od 22 czerwca podróżni już bez komunikacji zastępczej pojadą z Rzeszowa do Jasła. PLK kończą prace na trasie Boguchwała – Czudec. Nowe tory, przebudowane obiekty i urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawny i bezpieczny przejazd pociągówPodróżni zyskają dodatkowe przystanki: Zaborów Błonia, Markuszowa, Jasło Fabryczne. Lepszą obsługę zapewnią im także przebudowane perony na stacjach: Wisłoczanka, Babica, Babica Kolonia.

Od 23 czerwca, na czas wakacji szkolnych, wrócą pociągi na trasę Skawina – Sucha Beskidzka, tym samym możliwy będzie bezpośredni dojazd koleją do Zakopanego. Realizowane przez PLK inwestycje na tej linii w przyszłości skrócą czas przejazdu na regionalnej trasie Kraków – Zakopane i wpłyną na lepszą ofertę połączeń krajowych do stolicy Tatr.


Koleją nad morze i nie tylko

W drugiej połowie czerwca (od 23.06) uruchomione zostaną wakacyjne pociągi do nadmorskich kurortów w Łebie i Ustce. Na czas letnich miesięcy PLK wstrzymają prace torowe na linii Słupsk – Ustka, by podróżni mogli komfortowo i bezpiecznie dotrzeć nad morze. PLK przygotowały dla podróżnych trasę z Lęborka do Łeby, m.in. perony na trasie uzupełnione zostały w nowe ławki, a na stacji Łeba poprawiono nawierzchnię peronu oraz drogi dojścia.

Na modernizowanej stacji Gdańsk Główny w przyszłym miesiącu planowane jest oddanie dla podróżnych kolejnej krawędzi peronowej.

Z końcem czerwca uruchomione zostaną wakacyjne weekendowe pociągi z Kielc do Buska Zdroju, które mogą być atrakcyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego i turystów. Od 26 kwietnia kursują także letnie połączenia z Białegostoku do Walił. Weekendowa wizyta koleją w Puszczy Knyszyńskiej będzie możliwa do końca października.


Nowości dla pasażerów pociągów PKP Intercity

PKP Intercity od 10 czerwca uruchamia sezonowe połączenia na wakacje, zapewniając wiele możliwości podróży do najpopularniejszych ośrodków turystycznych, np. Kołobrzeg, Hel, Trójmiasto czy Zakopane z różnych regionów kraju. M.in. od 22 czerwca do 1 września, połączenie południa Polski z północną częścią kraju zapewni skład TLK Wydmy relacji Bohumin – Łeba/Hel – Bohumin. PKP Intercity zaplanowało także codzienne połączenie z Białegostoku na Hel – TLK Rybak pojedzie m.in. przez Ełk, Giżycko, Olsztyn, Elbląg, Trójmiasto. Kraków zyska jedno, a Warszawa dwa nowe połączenia do Kołobrzegu obsługiwane przez Pendolino.

Podróżni zyskają także codzienne połączenia do i z Zakopanego: TLK Halny relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz, IC Witkacy i TLK Karpaty relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, nocne połączenie relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin TLK Podhalanin.

Przewoźnik wprowadza dodatkowe zatrzymania pociągów w mniejszych miejscowościach: w Jastrowie (od 10 czerwca skład TLK Kochanowski, a od 23 czerwca TLK Moniuszko), w Oleśnie Śląskim (TLK Magnolia), w Ropczycach (TLK Ustronie, IC Hetman, IC Siemiradzki) i Sędziszowie Małopolskim (TLK Ustronie, TLK Malinowski, IC Hetman).

W związku z pracami modernizacyjnymi od 10 czerwca wprowadzono zmiany w kursowaniu pociągów w obszarze krakowskiego węzła kolejowego.

Więcej na stronie PKP Intercity


Pociągiem po Wielkopolsce

Od 10 czerwca przywrócony zostanie ruch pasażerski z Jarocina do Gniezna, gdzie PLK przygotowały stacje i infrastrukturę do wygodnej obsługi podróżnych. Na trasie z Poznania do Warszawy utrzymana zostaje dotychczasowa komunikacja, związana z modernizacją linii kolejowej. Pociągi dalekobieżne kursują przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do Warszawy. Za pociągi regionalne obowiązuje komunikacja zastępcza, do 15 lipca na odcinku Września – Konin, a następnie na odcinku Konin – Kutno.

PLK zmieniają regionalną trasę z Poznania do Piły, dzięki czemu pociągi pojadą bezpieczniej, szybciej i wygodniej. Do 1 września, w związku z kontynuacją prac, zastępcza komunikacja autobusowa obowiązuje na odcinku Oborniki Wlkp. – Piła. Zmiany w komunikacji na terenie Wielkopolski są związane także z modernizacją estakady w Gorzowie Wielkopolskim oraz przebudową trasy z Poznania do Wrocławia. Szczegóły na portalpasazera.pl.


Zmiany w aglomeracji krakowskiej 

Inwestycje PLK w aglomeracji krakowskiej wpłyną na poprawę warunków podróży. W mieście trwa przebudowa torów i obiektów, budowany jest nowy przystanek Kraków Złocień. Od 11 czerwca PLK zminimalizują obowiązujące od marca br. dzienne przerwy w ruchu pociągów na trasie Kraków Główny – Podłęże. Pięciogodzinne przerwy (9:30 – 14:30), które obecnie są codziennie, będą obowiązywały po 5 dni w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wpłynie to na usprawnienie ruchu pociągów w krakowskim węźle kolejowym.


Zoom na regiony

Na Warmii i Mazurach kontynuowane są prace modernizacyjne na liniach Działdowo – Olsztyn i Szczytno – Ełk. Część pociągów dalekobieżnych jeździ objazdem, a za pociągi regionalne na trasach wprowadzona jest komunikacja zastępcza.

centrum kraju, w związku z pracami PLK na liniach Łódź – Zduńska Wola oraz Łowicz – Skierniewice część pociągów dalekobieżnych pojedzie drogą okrężną, a za część pociągów regionalnych pojadą autobusy. Efektem prac będą m.in. wygodniejsze i lepiej wyposażone perony, zwiększenie prędkości pociągów oraz wyższy poziom zabezpieczeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Szczegółowe informacje dostępne u przewoźników.

województwie opolskim PLK rozpoczęły prace na linii Opole – Nysa, co będzie się wiązało z czasowym wprowadzeniem komunikacji zastępczej na wybranych odcinkach.

Podróżni na trasie Lublin – Warszawa powinni zwrócić uwagę na obowiązujące już zmiany związane z modernizacją linii. Pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. 


Wygodna podróż zaczyna się na stacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w poprawę komfortu podróży. W ramach projektów realizowanych z Krajowego Programu Kolejowego zaplanowano modernizacje stacji i przystanków, które poprawiają ich funkcjonalność i dostępność dla wszystkich grup podróżnych. Perony i przejścia podziemne wyposażane są w windy i pochylnie. Ułatwia to korzystanie z kolei osobom o ograniczonej mobilności i z ciężkim bagażem, a także rowerzystom i opiekunom z dziećmi w wózkach. PLK dbają także o czytelne oznakowanie drogi do pociągu. Prowadzona jest przebudowa m.in. stacji Gdańsk Główny, Szczecin Główny, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Jaworzno Szczakowa, Rybnik, Biała Podlaska. Trwa budowa i modernizacja przystanków w aglomeracji krakowskiej i warszawskiej.

Z kolei PKP S.A. prowadzi największy w historii program przebudowy dworców, w ramach którego unowocześnionych i zbudowanych zostanie łącznie prawie 200 obiektów. Zmodernizowany został już m.in. zabytkowy dworzec w Żarowie na Dolnym Śląsku. Podróżni będą mogli z niego korzystać już od 24 maja br.


Informacja dla podróżnych

10 i 11 czerwca na największych dworcach: w Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Szczecinie do dyspozycji podróżnych będą mobilni informatorzy, którzy będą udzielać informacji na temat rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity. Podróżni mogą liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów z wyprzedzeniem dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów. Rozkład jazdy można sprawdzić w internecie na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl. O kursowaniu pociągów informują także przewoźnicy. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity będzie można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (Opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

 

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Magdalena Janus
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 571 370 229

PKP Intercity S.A.
Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 384

PKP S.A.
Michał Stilger
Rzecznik prasowy
michal.stilger@pkp.pl
T: + 48 798 962 993

Pliki do pobrania