Powrót

Zwiększają się możliwości podróżowania koleją na Podkarpaciu

Przystanek Rzeszów Dworzysko - pracownicy na budowie, widać konstrukcje peronu i przejścia podziemnego, fot. Paweł Urbańczyk

13 czerwca br., ruszają prace przy budowie następnych przystanków na Podkarpaciu. Na linii kolejowej nr 91 z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska budowane będą przystanki: Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny Baranówka. W toku jest już budowa nowych obiektów Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. Podróżni zyskają cztery dodatkowe przystanki na tej trasie.

Na linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej rozpocznie się budowa trzech nowych obiektów : Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny. Dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców. Lepsze będą warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną. Zakres robót na trasie Rzeszów – Kolbuszowa obejmie również budowę dodatkowych peronów na stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie oraz dwóch mijanek. Nowe obiekty zwiększą możliwości podróży pociągiem.

Przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni - będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia pod torami przy ul. Księżomost. Dwa wysokie, 200 m perony z elementami małej architektury zapewnią komfort podróżnym. Komunikację na perony ułatwią bezpieczne, ogrodzone dojścia w postaci chodników.

Przystanek Rzeszów Północny Baranówka - także z dwoma peronami, przewidziano w rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Miłocińską.

Przystanek Kolbuszowa Górna – znajdzie się w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu drogi Kolbuszowa Górna – Wojków.

Głogów Małopolski Osiedle Niwa - lokalizację przystanku zaplanowano wzdłuż drogi krajowej w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego, w ciągu ul. Jana Pawła II.

Przystanek Rzeszów Północny - zostanie wybudowany w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Miłocińskiej.

Prace wymagają zmian w organizacji ruchu pociągów. Informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 12 czerwca przewidziano zastępczą komunikację autobusową za 10 pociągów Polregio na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Małopolski. Autobusy zastępcze przewidziano również na jednotorowej trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca br. na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do 3 września na odcinku Kolbuszowa – Rzeszów Główny. Szczegółowe informacje są w aplikacji i na https://portalpasazera.pl/.

14 nowych przystanków ułatwi podróże w aglomeracji rzeszowskiej

Oprócz czterech nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz trzech w stronę Kolbuszowej, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, wykorzystywanych przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną. Na linii z Rzeszowa do Strzyżowa w budowie są przystanki: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa. Ponadto, PLK wybudują blisko 5 km połączenie do lotniska w Jasionce z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny. Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA.

Współfinansowanie inwestycji jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2023 r. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153