Powrót

Zachować historię i kształcić kadry

Kolej na edukację

Technikum Mechaniczne w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie otrzymało od PLK materiały i sprzęt do stworzenia placu ćwiczeń. Uczniowie dzięki otrzymanym fragmentom różnego typu toru, lepiej przygotują się do zawodu. Takie działanie jest szczególnie ważne dla przyszłych techników dróg kolejowych lub techników obiektów inżynieryjnych.

– Celem uruchomienia placu do zajęć praktycznych jest tworzenie warunków do zdobywania przez uczniów umiejętności z zakresu budowy i diagnozowania dróg kolejowych oraz miernictwa kolejowego. Dzięki temu lepiej przygotujemy uczniów, poprawimy wyniki egzaminów zawodowych, ale także zwiększymy atrakcyjności naszej oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia przyszłych pracowników kolei - mówi Jolanta Kiebzak, dyrektor ZSZ Nr 1 w Dęblinie.

To już kolejny etap współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołą, w ramach patronatu nad nauką techników kolei. Obecnie w Technikum Mechanicznym w Dęblinie kształci się ponad 70 uczniów. Najzdolniejsi uczniowie z klas drugich i trzecich mają stypendia i gwarancję zatrudnienia na kolei.


Pociąg do historii

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało dwa wózki motorowe  typu WM-10, czyli popularne drezyny. To kolejna darowizna PLK dla stowarzyszenia. Przekazane wcześniej wagony pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie posiada wiele starych przyrządów, mundurów, zdjęć oraz książek i instrukcji związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem kolei. Wszystko będzie wyeksponowane w izbie pamięci, która zostanie urządzona w podarowanym przez Polskie Linie Kolejowe wagonie.
 – Wagon będzie obok przystanku końcowego muzealnej linii kolejowej Pastuchów Bocznica, przy fabryce cukru w Pastuchowie - mówi prezes jaworzyńskiej inicjatywy, Łukasz Romaniecki.


PLK dla edukacji i pasjonatów historii kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują zbędne w bieżącej pracy elementy infrastruktury lub wyeksploatowany i niewykorzystywany sprzęt do szkół, muzeów, stowarzyszeń i organizacji, które dalej mogą go wykorzystywać zgodnie z działalnością statutową. Urządzenia sterowania ruchem, które ze względu na standard i wiek są wycofywane z modernizowanych linii kolejowych, trafiają do szkół, gdzie doskonale służą nauce i pokazują, jak zmieniała się technika kolejowa. W ten sposób wzbogacone zostały zasoby placówek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Józefa Bema w Siedlcach oraz w Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu. Nieużywane już wagony, urządzenia sterowania ruchem kolejowym czy rozjazdy trafiły także do organizacji z województw m.in.: pomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239

 

Pliki do pobrania