Powrót

Wznowiony ruch na trasie Poznań – Szczecin

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz PKP Energetyka usunęły z sieci trakcyjnej, torów i przyległego terenu ok. 100 drzew. Skala zniszczeń po nawałnicy na krótkim, 8 km odcinku linii była niespotykana.

Po przeglądzie technicznym toru, naprawie i włączeniu sieci trakcyjnej, z pełną gwarancją bezpieczeństwa mogą nim przejeżdżać pociągi dalekobieżne i regionalne. Wznowienie ruchu oznacza zakończenie funkcjonowania autobusowej komunikacji zastępczej i wprowadzenie bezpośredniego przejazdu pociągów dalekobieżnych ze Szczecina do Poznania. Pasażerowie czterech opóźnionych pociągów otrzymają 100% zwrotu za bilety. Klienci, którzy kupili bilety, mogą – w przypadku rezygnacji z podróży - zwrócić je bez dodatkowej opłaty.

Dziś do godz. 19 pasażerowie 9 pociągów regionalnych skorzystali z zastępczej komunikacji autobusowej. Zmienioną trasą przez Kostrzyn i Rzepin pojechały 23 pociągi dalekobieżne.

Jutro kolejarze będą kontynuować prace przy naprawie sieci trakcyjnej na sąsiednim torze i powinni je zakończyć do wieczora. Do czasu zakończenia prac trasa Szczecin - Poznań objęta jest szczególnym monitoringiem i zapewnione są dodatkowe informacje dla pasażerów.


Trwa usuwanie skutków nawałnic

Komunikat - 2 września godz. 14:00

Polskie Linie Kolejowe z przewoźnikami pomimo powalonych drzew zapewniły komunikację na trasie Stargard Szczeciński – Krzyż. Dziś wyjechało 6 pociągów regionalnych. Składy kursują z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Dobiegniew – Rębusz. Pociągi dalekobieżne jadą zmienioną trasą przez Kostrzyn, Rzepin. Czas przejazdu, między innymi ze względu na zmianę lokomotyw elektrycznych na spalinowe, jest dłuższy o ok. 3 godziny. Do tej pory wyjechało objazdem 7 składów dalekobieżnych. Zatrzymane w nocy pociągi „Chrobry”, „Światowid”, „Bryza” i „Szczecinianin” z opóźnieniem spowodowanym zatrzymaniem przed powalonymi drzewami również kontynuują jazdę do stacji docelowych.

Pomiędzy Dobiegniewem a Bierzwnikiem pracuje ok. 40 osób oraz 4 pociągi sieciowe PKP Energetyka i specjalny samochód techniczny. Postęp przy usuwaniu 80 drzew pozwala zakładać, że dziś wieczorem przywrócona zostanie bezpośrednia jazda na tej trasie po jednym torze. 

Pasażerowie pociągów zatrzymanych przez powalone drzewa mają zagwarantowane 100 proc. zwrotu za bilet. Na stacjach i przystankach wygłaszane są dodatkowe komunikaty o bieżącej sytuacji i możliwości kontynuowania podróży. Personel kolejowy ma zwracać szczególną uwagę na osoby starsze i dzieci. 


Zmieniona organizacja ruchu pociągów po nawałnicy w Zachodniopomorskiem

Komunikat - 2 września godz. 9:00


Informacja dla pasażerów oraz wydawane napoje i przygotowany poczęstunek na stacjach, a także zwrot pełnej ceny za bilet – to działania podjęte przez spółki Grupy PKP po nawałnicach, które przeszły w województwie zachodniopomorskim. Na pozostałym obszarze ruch odbywa się zgodnie z rozkładem.

Obecnie z uwagi na zablokowaną trasę, pociągi jadące na linii Poznań – Szczecin kierowane są objazdami przez Kostrzyn lub Rzepin. To wydłuży ich przejazd. Przewozy Regionalne wprowadziły na odcinku Dobiegniew – Rebusz zastępczą komunikację autobusową. Utrudnienia mogą potrwać do wieczora. Pasażerowie są informowani o zmianach w pociągach i na stacjach.

Od wczoraj służby PLK usuwają skutki nawałnicy, która powaliła na linie kolejową Poznań-Szczecin kilkadziesiąt drzew. Trasa na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik została zablokowana, a przewoźnicy autobusowi z uwagi na trudne warunki na drogach, odmówili udostępnienia komunikacji zastępczej. PKP zorganizowało taksówki dla pasażerów w szczególnych sytuacjach, jak np. konieczność dojazdu na samolot. Pasażerowie byli informowani o sytuacji na linii przez drużyny konduktorskie, zapewniono im napoje oraz zorganizowano poczęstunek na stacjach, m.in. w Rzepinie, Kostrzyniu i Krzyżu. Dodatkowe poczęstunki są wydawane osobom oczekującym na dworcach.

Zespół techniczny PLK oraz pociągi sieciowe PKP Energetyka od wczoraj pracują na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik. Trwa usuwanie drzew z torów i naprawa sieci trakcyjnej oraz konstrukcji wsporczych. Według wstępnej oceny prace potrwają do godzin wieczornych, wówczas możliwa będzie jazda trakcją spalinową.


Wszystkie opóźnione pociągi są już w trasie Komunikat - 2 września godz. 7:00


Wszystkie cztery pociągi pasażerskie, zatrzymane przez powalone drzewa na trasie Dobiegniew – Bierzwnik jadą do stacji docelowych. Składy Chrobry i Światowid w kierunku Szczecina zostały połączone w jeden pociąg i wyjeżdżają z Krzyża. Pociąg Bryza do Krakowa i Szczecinianin do Warszawy są na odcinku Szczecin Dolna Odra – Kostrzyn. Pasażerowie są informowani o sytuacji i otrzymują dodatkowy poczęstunek.

W ruchu regionalnym na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik wprowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi dalekobieżne na trasie Szczecin – Poznań kursują zmienioną trasą. Na dworcach i na peronach podawane są informacje o zmienionej organizacji ruchu. Podróżni są informowani o sytuacji również przez drużyny konduktorskie. Podróżni czterech pociągów zostali poinformowani, że gwarantowany jest zwrot 100% kosztów podróży. Służby techniczne Polskich Linii Kolejowych cały czas usuwają skutki nawałnicy, która przeszła nad województwem zachodniopomorskim. Wichura powaliła na linię kilkadziesiąt drzew. Pracują pociągi sieciowe PKP Energetyka i zespół techniczny PLK. Na torach pozostało jeszcze kilkanaście drzew do usunięcia. Uszkodzona jest sieć trakcyjna i konstrukcje wsporcze. Według wstępnej oceny prace potrwają do godzin wieczornych, wówczas możliwa będzie jazda trakcją spalinową.


Komunikat - 2 września godz. 5:00


Wczoraj (wtorek 1 września) ok. godz. 21 gwałtowna nawałnica w rejonie miejscowości Dobiegniew na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik powaliła na linie kolejową około 30 drzew. Zablokowana została dwutorowa trasa z Poznania do Szczecina. Dla pasażerów czterech pociągów (łącznie 35 wagonów) niemożliwe było wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej (brak przewoźników, zablokowane drogi). PLK zapewniła lokomotywy spalinowe do przeciągania składów, jednak usunięcie drzew potrwa na tyle długo, że pociągi jadą zmienioną trasą. Podróżni są informowani o sytuacji przez drużyny konduktorskie. W pociągach wydano napoje i drobny poczęstunek. Na stacjach zapewniony będzie dodatkowy poczęstunek. Dla podróżnych jadących z dzieckiem na planowany zabieg zapewniono taksówkę, dwie dodatkowe taksówki zabrały pasażerów spieszących się na samoloty do Warszawy i Wrocławia. Podróżni są poinformowani, że gwarantowany jest zwrot od 50 do 100% kosztów podróży.

Po godz. 3.30 składy Szczecinianin i Bryza wycofane zostały do Szczecina Dąbia i przez Kostrzyn pojadą do Poznania. Pociąg Chrobry i Światowid wycofano do Krzyża i po połączeniu pojadą przez Kostrzyn do Szczecina. Komunikacja regionalna planowana jest z wykorzystaniem autobusów na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik. Pociągi dalekobieżne z kierunków Poznań – Szczecin pojadą zmienioną trasą.

W Szczecinie powołano specjalny sztab PLK i przewoźników, który koordynuje kursowanie pociągów i prace na linii. Na odcinku Dobiegniew – Bierzwnik od wczoraj działają dwa pociągi sieciowe PKP Energetyka i zespół techniczny PLK, które usunęły już siedem drzew. Na torach pozostało jeszcze kilkanaście. Uszkodzona jest sieć trakcyjna i konstrukcje wsporcze. Wstępnie prace potrwają do godzin wieczornych, wówczas możliwa będzie jazda trakcją spalinową.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik Prasowy
rzecznik@plk-sa.pl