Powrót

Wiosenne podróże koleją z wygodnych stacji

Wygodniej w regionach

Śląsk z Mazowszem, Wielkopolskę z Kujawami – PLK dzięki modernizacjom łączą regiony i zapewniają szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze podróże. Montowane na peronach zadaszenia i ławki zapewniają korzystającym z kolei komfortowe warunki a czytelna informacja wizualna oraz systemy komunikatów głosowych pozwalają uzyskać niezbędne informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów.

W 2016 r. za ok. 3 mln zł nowe oblicze zyskało 5 stacji na trasie Koniecpol – Częstochowa Stradom, m.in. Julianka i Koniecpol Magdasz. Obiekty są bezpieczniejsze - wyposażane w antypoślizgową nawierzchnię i oświetlenie. Nowe pochylnie ułatwiają dojścia na perony osobom o ograniczonej mobilności.

Na stacji w Częstochowie podróżni korzystają z 3 funkcjonalnych peronów, a Częstochowa Stradom zyskała wyposażone w monitoring przejście podziemne. Dogodne warunki oczekiwania na pociąg podróżującym na trasie Poznań Wschód – Trzemeszno zapewniła przebudowa 10 stacji m.in. w Biskupicach i Kobylnicy.

Tej wiosny podróżni korzystają ze zmodernizowanych stacji położonych między Wrocławiem a Jelenią Górą. W Janowicach Wielkich, Marciszowie i Ciechanowicach PLK na przebudowanych peronach zamontowały wiaty z ławkami, zapewniono także wygodne, bezpieczne dojścia do peronów. Trzy wyższe perony z nową nawierzchnią ułatwiają wsiadanie do pociągów na stacji w Jeleniej Górze. Obiekty wyposażono w nowy system nagłośnienia i czytelną informację wizualną. Pasażerom służy także przebudowane przejście podziemne i nowa winda prowadząca na peron nr 2. Trwa przebudowa peronu nr 1 oraz przejścia pomiędzy peronem nr 1 i 2. Łączny koszt prac na stacji w Jeleniej Górze to 25 mln zł.

Wygodniej koleją w aglomeracjach

Realizowane przez PLK prace w aglomeracjach to lepsze codzienne podróże pociągiem do pracy i szkoły. W ramach modernizacji trasy Rail Baltica zmieniają się stacje i przystanki pod Warszawą. Nowe perony w Wołominie, Kobyłce i Zielonce z odnowionymi wiatami chronią podróżnych przed opadami deszczu i śniegu. Trwa dostosowanie obiektów do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz montaż wind. Od wakacji podróż do stolicy usprawnia nowo wybudowany przystanek Warszawa Mokry Ług. Od grudnia dostępny jest także nowy peron w Piasecznie, trwa budowa drugiego oraz nowej kładki, która poprawi komunikację w mieście trwa. Planowo postępują również prace budowlane na stacjach Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, które pozwolą poprawić ofertę przewozową i komfort podróży w mieście i okolicy.

Funkcjonalne stacje w miastach

Przeszklone perony służą podróżującym ze stacji Gliwice. Dzięki przebudowie przejść podziemnych, montażowi wind i ruchomych schodów także osoby niepełnosprawne czy opiekunowie z dziećmi w wózkach mogą poruszać się po niej swobodnie. 4 nasłonecznione perony, 8 wind i ruchome schody prowadzące na peron, pasy ostrzegawcze dla niewidomych i słabowidzących – Łódź Fabryczna poprawiła dostępność kolei dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej i w relacjach dalekobieżnych. Trwa modernizacja 4 peronów strony zachodniej na stacji Poznań Główny – za 46 mln zł zyskają one nową nawierzchnię i pełne wyposażenie. PLK przebudowują także przejście podziemne od strony zachodniej oraz zamontują 3 dodatkowe windy, które ułatwią poruszanie się po terenie kolejowym osobom o ograniczonej mobilności.

 

Kontakt dla mediów:
Joanna Kubiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. +48 22 473 30 02