Powrót

Wiedenka na wiosnę. Fotograficzna ekspozycja przed warszawską siedzibą PLK

Zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z okazji 170 rocznicy otwarcia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej zorganizował konkurs fotograficzny Wiedenka wczoraj i dziś. Efektem są prace, uzupełnione o fotografie PLK, prezentowane przed siedzibą spółki na ul. Targowej 74. 

Zdjęcia nawiązują do budowy i początków kolei, pierwszych parowozów, które wyruszyły na trasę w 1845, ale także przedstawiają współczesną infrastrukturę linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic. Prezentują zmiany na dworcach i stacjach, jakie nastąpiły na trasie na przestrzeni 170 lat, w tym efekt zakończonej modernizacji linii Warszawa - Skierniewice.


Wiedenka

„Wiedenka” była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego, połączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Za projekt i realizację odpowiadał Stanisław Wysocki, inżynier uznawany za pioniera kolejnictwa polskiego. 14 czerwca 1845 r. dokonano uroczystego otwarcia pierwszego odcinka linii Warszawa – Grodzisk.

Zapraszamy do oglądania wystawy!Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48  694 480 239