Powrót

W Sulejówku tunel pod torami zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

Samochody i piesi przekraczają przejazd kolejowo-drogowy w Sulejówku. W jego miejsce powstanie tunel, fot. Anna Szczygieł

W Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) zostanie wybudowany tunel pod linią kolejową, który zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Powstanie nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Będzie chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewnią schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano windę.

Wykonawca rozpoczyna prace budowalne 16 sierpnia. W pierwszej kolejności zostanie przygotowany teren budowy i usunięte kolizje z podziemną infrastrukturą. Dalej zostanie przygotowany wykop pod torami. Zaplanowane roboty zostały uzgodnione w rozkładzie jazdy. Utrzymany będzie ruch pociągów pasażerskich i towarowych na obu torach.

Prace wiążą się z zamknięciem przejazdu kolejowo-drogowego al. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla ruchu samochodów i pieszych. Zakres robót wymaga wprowadzenia tymczasowej zmiany organizacji ruchu, którą wykonawca uzgodnił z zarządcami dróg. Zalecane są objazdy sąsiednimi przejazdami w Wesołej i Sulejówku.

Inwestycja w Sulejówku o wartości ok. 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. Prace zaplanowano do III kwartału 2023 r.

Zadanie jest wykonywane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają ok. 31 mln zł netto wartości inwestycji. Część Spółki jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414