Powrót

W Sulejówku będzie kolejny tunel pod torami – rozpoczęła się budowa

Przejazd kolejowo-drogowy w Sulejówku, samochód czeka przed rogatkami, w tle jadący pociąg; fot. Rafał Wilgusiak

W Sulejówku będzie dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, (droga powiatowa nr 2284W) pod linią kolejową nr 2 Warszawa - Terespol. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły budowę 90-metrowego tunelu drogowego pod torami. Wykonawcą obiektu jest ZRK DOM. W tunelu będzie jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, który ze względu na rozpoczęcie prac, od 12 stycznia będzie zamknięty dla ruchu pieszego i drogowego.

We wrześniu 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) dla inwestycji „Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia - Terespol na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kw. 2025 r.

W listopadzie 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły w Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) pierwszy tunel pod linią kolejową, który zwiększył bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa - Terespol oraz usprawnił ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami. Powstała nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jest chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zapewnią windy.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa tuneli w Sulejówku wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Sulejówkiem, powstają także w Pruszkowie, Teresinie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy.

Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze, Jasienicy Mazowieckiej i Sulejówku.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414