Powrót

W Łomży instruktorzy nauki jazdy są Ambasadorami Bezpieczeństwa

Warsztaty OSK w Wałbrzychu - uczestnicy warsztatu, fot. Daniel Wawryniewicz

W Łomży PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Z udziałem kolejowego eksperta przedstawiono zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Przypominano o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznaczenia przejazdów. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiały dydaktyczne do szkolenia kierowców.

Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Są oni Ambasadorami Bezpieczeństwa. Uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Dlatego konsekwentnie prowadzimy warsztaty i rozmawiamy o bezpieczeństwie – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły warsztaty już w blisko 40 miastach. Materiały dydaktyczne trafiły do 4000 szkół nauki jazdy.

Na terenie województwa podlaskiego jest 507 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To ok. 5% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów.

99% zdarzeń na przejazdach jest wynikiem nieostrożnego zachowania kierowców – ignorowania znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżania pod opadające rogatki i omijania slalomem zamkniętych półrogatek. W 2020 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w województwie podlaskim doszło do 5 wypadków i kolizji. To 3% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce.

Głos rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa

W codziennych sytuacjach pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to zdanie może ocalić zdrowie i życie dziesiątek osób. To właśnie głos rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa, przypominający o zachowaniu bezpieczeństwa gdziekolwiek jesteśmy, działa na naszą wyobraźnię.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa uczą swoje rodziny, znajomych czy uczniów zasad bezpieczeństwa na torach i zachęcają do rozważnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. Wystarczy poznać zasady bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych i dbać o to, by osoby z naszego najbliższego otoczenia się do nich stosowały.

#ŻółtaNaklejkaPLK, czyli liczymy sekundy ratujące życie

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Z kolei numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko od początku 2021 roku w 122 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 352 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Logo kampanii społecznej Bezpieczny PrzejazdWięcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl


Kontakt dla mediów:

Marcin Kruszyński
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 371