Powrót

W Legionowie powstaje bezpieczne skrzyżowane pod torami

Widok z góry na wykop pod tunel w Legionowie. Koparka i robotnicy. Przejeżdżające dwa pociągi, fot. Łukasz Bryłowski

Budowa przejazdu pod torami w Legionowie wpisuje się w działania Polskich Linii Kolejowych zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Takie inwestycje realizowane są ze środków budżetowych, projektów unijnych, samodzielnie lub przy współpracy z samorządami.

W Legionowie w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego ul. Polnej i ul. Kwiatowej rozpoczęła się budowa tunelu. Ciężki sprzęt zdemontował nawierzchnię i powstaje wykop pod konstrukcję. Dla pieszych przygotowane jest tymczasowe przejście przez tory zabezpieczone rogatkami i sygnalizacją świetlną. Utrzymany jest ruch pociągów na linii kolejowej Warszawa – Trójmiasto.

Nowy obiekt zapewni komunikację pod linią kolejową. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy pojadą pod torami bez oczekiwana przed rogatkami. Przejazd będzie miał 49 m długości oraz 13 m szerokości. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie jezdni o szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz 3 m trasy pieszo-rowerowej.

Przejazd drogowy (wiadukt kolejowy) powstaje we współpracy Polskich Linii Kolejowych i Gminy Legionowo. Zaangażowanie PLK w zadanie wynosi ponad 14,5 mln zł brutto. Łącznie zadanie warte jest blisko 32 mln zł. Według planów pierwsze samochody pojadą tunelem w IV kwartale 2022 r.

PLK realizują inwestycję w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” zaplanowanego do współfinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki przedsięwzięciu w całym kraju budowane jest 25 obiektów: 10 wiaduktów drogowych, 12 tuneli (wiaduktów) drogowych, 3 przejścia dla pieszych.

W woj. mazowieckim powstaną: wiadukt drogowy w Pruszkowie, wiadukt dla pieszych w Ciechanowie oraz tunele drogowe, poza Legionowem, także w Teresinie i Celestynowie.

Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 

Kontakt dla mediów:
Martyn Janduła
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 571 370 301